Pogoda w Machu Picchu. Słońce, deszcz i mgła z podziałem na miesiące

Pogoda w Machu Picchu

Pogoda w Machu Picchu? Przez 108 dni w roku pada, 102 dni są słoneczne, a reszta to mieszanka słońca i deszczu. Sprawdź jak dokładnie wyglądają miesiące w tym miejscu.

Kiedy jest najlepsza pora na zwiedzanie Machu Picchu? To pytanie zadaje chyba każdy, kto planuje przyjazd do Peru. Prostej odpowiedzi nie ma, dlatego doczytajcie do końca. Ten artykuł wyjaśnia najważniejsze fakty o pogodzie w dawnym mieście Inków.

Dwie pory roku, dużo zamieszania

Machu Picchu położone jest na wysokości 2400 metrów nad poziomem morza w górskim klimacie podzwrotnikowym. Nie występują w nim klasyczne pory roku, czyli lato, jesień, zima i wiosna. Jest za to pora sucha, która trwa od kwietnia do października oraz pora deszczowa, która zaczyna się w listopadzie i kończy w marcu.

Czy to znaczy, że w porze deszczowej ciągle pada, a w porze suchej zawsze świeci słońce? Nie. To błędne rozumowanie. Lokalizacja w górach i bliskość równika sprawia, że w ciągu jednego dnia w Machu Picchu może być zarówno deszczowo, jak i słonecznie.

Machu Picchu - najsłynniejsze miasto Inków

Machu Picchu – najsłynniejsze miasto Inków

Ze sztywnego podziału na porę suchą i porę deszczową nie uzyskamy miarodajnych informacji. Daje je dopiero rozłożenie problemu na czynniki pierwsze. Brzmi skomplikowanie? Spokojnie, zrobiliśmy to dla Was.

Styczeń – mgliste ranki i deszczowo

W styczniu średnie temperatury w Machu Picchu wahają się od 13 do 24 stopni Celsjusza, 15 dni jest deszczowych, a średnie opady wynoszą 138 milimetrów. Rano niebo bywa najczęściej zachmurzone. Mgła nadaje niezwykłego, tajemniczego charakteru, ale trudno w niej o udane zdjęcia. Słońce świeci średnio zaledwie 5 godzin dziennie – zazwyczaj popołudniami.

Luty – dużo deszczu, ciężki dojazd

W lutym średnie temperatury w Machu Picchu wahają się od 13 do 26 stopni Celsjusza, 20 dni jest deszczowych, a średnie opady wynoszą 141 milimetrów. Krajobraz ma soczyście zielony kolor, ale intensywne opady dają się mocno we znaki turystom. Pieszy Szlak Inków jest w tym miesiącu zamknięty, a sam dojazd do Machu Picchu może być utrudniony lub niemożliwy.

Marzec – najwięcej opadów w roku

W marcu średnie temperatury w Machu Picchu wahają się od 13 do 25 stopni Celsjusza, 13 dni jest deszczowych, a średnie opady wynoszą 151 milimetrów. To najbardziej deszczowy miesiąc. Ulewom często towarzyszą burze i gradobicia, co zwiększa zagrożenie powstania osuwisk. Niebo jest w większości pochmurne. Kiedy wychodzi słońce, jest bardzo ostre.

Machu Picchu w porze deszczowej

Machu Picchu w porze deszczowej

Kwiecień – dwa razy mniej deszczu

W kwietniu średnie temperatury w Machu Picchu wahają się od 12 do 25 stopni Celsjusza, 9 dni jest deszczowych, a średnie opady wynoszą 62 milimetry. W porównaniu z marcem to dwukrotnie mniej opadów. Poza tym deszcze przesuwają się z godzin porannych na popołudnia i noce. Słońce świeci średnio 7 godzin dziennie, a jego promienie są bardzo intensywne.

Maj – sucho, słonecznie i bez chmur

W maju średnie temperatury w Machu Picchu wahają się od 11 do 25 stopni Celsjusza, 6 dni jest deszczowych, a średnie opady wynoszą 23 milimetry. To prawie trzy razy mniej niż w kwietniu. Do zielonego krajobrazu dołącza czerwień i szarość. Dni są ciepłe i przejrzyste. Mocne słońce sprawia, że łatwo o świetne ujęcia, ale po południu szybko robi się chłodno.

Czerwiec – najmniej opadów w roku

W czerwcu średnie temperatury w Machu Picchu wahają się od 9 do 25 stopni Celsjusza, 2 dni są deszczowe, a średnie opady wynoszą 17 milimetrów. To najbardziej suchy miesiąc w roku, z ogromną ilością światła słonecznego. Średnio każdego dnia słońce świeci aż osiem (z 13 możliwych) godzin. Jest ciepło, ale po południu warto mieć przy sobie coś ciepłego do ubrania.

Machu Picchu jest czynne 365 dni w roku. Jeśli możesz wybrać datę, wybierz maj, czerwiec, lipiec, sierpień lub wrzesień. Unikaj grudnia, stycznia, lutego i marca. W każdym miesiącu zabierz krem przeciwsłoneczny i coś na deszcz. Cokolwiek się wydarzy, zapamiętasz to miejsce do końca życia.

Lipiec – najbardziej zimny miesiąc

W lipcu średnie temperatury w Machu Picchu wahają się od 9 do 25 stopni Celsjusza, 2 dni są deszczowe, a średnie opady wynoszą 22 milimetry. Niewiele, bo to suchy, ale zarazem najzimniejszy miesiąc w roku. Bez czapki i swetra nie podchodź. Nawet po południu, gdy słońca jest najwięcej. Poranki bywają mgliste. Chwilowo może spaść grad i wiać ostry wiatr.

Sierpień – jasno, rześko i słonecznie

W sierpniu średnie temperatury w Machu Picchu wahają się od 10 do 25 stopni Celsjusza, 3 dni są deszczowe, a średnie opady wynoszą 24 milimetry. To jeden z najlepszych miesięcy na zwiedzanie. Ma rześkie powietrze, niską wilgotność, niewiele mgieł, rozproszone opady i co najmniej 8 słonecznych godzin każdego dnia (choć często z zachmurzonym niebem).

Wrzesień – łagodne lato z komarami

We wrześniu średnie temperatury w Machu Picchu wahają się od 11 do 26 stopni Celsjusza, 7 dni jest deszczowych, a średnie opady wynoszą 44 milimetry. Lekki wzrost opadów, ale nadal dużo słońca – średnio 7 godzin każdego dnia. W drugiej połowie miesiąca pojawia się coraz więcej chmur. Przybywa też gryzących muszek, więc do plecaka warto wrzucić repelent.

Machu Picchu w porzed suchej

Machu Picchu w porze suchej

Październik – pożegnanie z porą suchą

W październiku średnie temperatury w Machu Picchu wahają się od 12 do 25 stopni Celsjusza, 9 dni jest deszczowych, a średnie opady wynoszą 75 milimetrów. Chmury, wzrost temperatury i wyższa wilgotność oznaczają, że pora sucha przechodzi w deszczową. Słońce świeci prawie 7 godzin dziennie, ale im bliżej końca miesiąca, tym opadów jest więcej.

Listopad – cieplej, ale więcej deszczu

W listopadzie średnie temperatury w Machu Picchu wahają się od 13 do 26 stopni Celsjusza, 9 dni jest deszczowych, a średnie opady wynoszą 86 milimetrów. W tym miesiącu pojawiają się sporadyczne burze i jest coraz bardziej mokro, ale nie brakuje ciepła i okresów z mocnym słońcem. Mimo wszystko koniecznie trzeba zabrać kurtkę przeciwdeszczową lub parasol.

Grudzień – ciepło, ślisko i deszczowo

W grudniu średnie temperatury w Machu Picchu wahają się od 13 do 26 stopni Celsjusza, 13 dni jest deszczowych, a średnie opady wynoszą 121 milimetrów. To najcieplejszy okres w roku. Wzrastają też opady, a deszczom towarzyszą burze z błyskawicami. Boże Narodzenie w tym miejscu to nie jest dobry pomysł. Tym bardziej, że szlaki stają się coraz bardziej śliskie.