Zwiedzanie przez oglądanie. Filmowa lista wszech czasów

Czy można poznać trochę Peru oglądając wyprodukowane w tym kraju filmy? Jak najbardziej, pod warunkiem, że więcej niż dwa. Oto lista najpopopularniejszych kinowych obrazów w historii Peru. Pisze o niej Piotr M. Małachowski.

Piotr M. Małachowski

Przed przyjazdem do Peru peruwiańską kinematografię kojarzyłem z dwóch filmów. Oba wstrząsnęły mną, ale – jak się okazało na miejscu – nie wstrząsnęły Peruwiańczykami.

Pierwszy to „La teta asustada”, wyświetlany swego czasu w Polsce pod tytułem „Gorzkie mleko”. Sądziłem, że w Peru był to prawdziwy przebój. Z rozpędu odwiedziłem nawet fawele, w którym kręcono niektóre sceny. Tymczasem na liście kinowych produkcji wszech czasów ten film zajmuje dopiero szesnaste miejsce. Jeszcze mniejszym zainteresowaniem Peruwiańczyków cieszył się równie szokujący „Madeinusa” – drugi znany nad Wisłą peruwiański obraz filmowy. Na próżno szukać go wśród dwudziestu pięciu produkcji, które do kin w Peru ściągnęły najwięcej widzów.

Dopiero z czasem zrozumiałem, że zamiast głębokiej refleksji, a nawet smutku, które oba te filmy mogą wywołać u widza, Peruwiańczycy wolą po prostu się pośmiać. Najbardziej podobają im się dwie komedie wyprodukowane przez tą samą wytwórnię i wyreżyserowane przez tego samego reżysera. To zrealizowane w konwencji stand-upów obrazy, które obejrzało ponad sześć milionów widzów. Ich premierowe wyświetlenia biły rekordy popularności pokonując dzieła z Hollywood.

Trzeba od razu dodać, że w pierwszej dziesiątce najczęściej oglądanych peruwiańskich produkcji znalazły się jeszcze dwie inne komedie. Mamy w niej także dwa horrory, thriller, dramat, a także film rysunkowy i fabularny, który powstał na podstawie powieści peruwiańskiego laureata Nagrody Nobla Mario Vargasa Llosy.

Poniżej przedstawiam pełną dziesiątkę najczęściej oglądanych peruwiańskich filmów w tym kraju. Powstała ona na podstawie danych zebranych od 1998 roku. Brakuje więc na niej wcześniejszych produkcji, które również wywołały duże zainteresowanie widzów. Są to przede wszystkim: „Gregorio”, „Alias La Gringa” i „Misión en los Andes”.

Hiszpańskojęzycznym kinomanom polecam obejrzenie wszystkich wymienionych filmów. Niektóre z nich dostępne są za darmo w internecie, inne za opłatą możliwą do uiszczenia online, a jeszcze inne na krążkach dvd, które można nabyć podczas pobytu w Peru. Taka forma „zwiedzania” na pewno rozszerzy zainteresowanym wiedzę o tym kraju.

Top 10 peruwiańskich filmów wszech czasów:

 1. Asu Mare 2, komedia, rok produkcji 2015
 2. Asu Mare, komedia, rok produkcji 2013
 3. A los 40, komedia, rok produkcji 2014
 4. La fuga del chacal, thriller, rok produkcji 1987
 5. Cementerio general, horror, rok produkcji 2013
 6. Pantaleón y las visitadoras, fabularny, rok produkcji 1999
 7. Secreto Matusita, horror, rok produkcji 2014
 8. No se lo digas a nadie, dramat, rok produkcji 1998
 9. Viejos amigos, komedia, rok produkcji 2014
 10. El delfín, rysunkowy, rok produkcji 2009.

Trailer „Asu Mare 2” – najpopularniejszego peruwiańskiego filmu:

Piotr M. Małachowski
O Piotr M. Małachowski 73 artykuły
Przewodnik, podróżnik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

1 Comment

 1. Z wcześniejszych widziałem i pamiętam: „La ciudad y los perros” (Peru 1985), Tupac Amaru (Peru, Kuba 1984) i „La boca del lobo” (Hiszpania, Peru 1988). Te filmy były emitowane także w TVP. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.