Un universo dividido: Polskie korzenie powieści z Limy

Słowa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego są mottem powieści „Un universo dividido” Isabel Sabogal Dunin-Borkowskiej. Jej akcja toczy się między Ziemią, Niebem i Piekłem oraz w mieście podobnym do Limy. O książce pisze Piotr M. Małachowski.

Piotr M. Małachowski

„Daj nam usta jak obłoki niebieskie, które czyste – pod toczącym się gromem” – ten przetłumaczony przez autorkę na język hiszpański cytat z „Modlitwy do Bogurodzicy” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego stał się mottem wydanej własnie w Limie powieści polsko-peruwiańskiej pisarki Isabel Sabogal Dunin-Borkowskiej „Un Universo dividido” („Podzielony Wszechświat”). Książka, do której ilustracje stworzył José Gabriel Alegría, też jest po hiszpańsku, choć jej nigdy niewydany pierwowzór pod tytułem „Niewiarygodna Bajka” został napisany po polsku.

Do prezentacji powieści doszło na Międzynarodowych Targach Książki w Limie. Rozpoczynający spotkanie Willy del Pozo przedstawił autorkę w imieniu Wydawnictwa Altazor. Następnie „Un Universo dividido” skomentował Elton Honores, badacz i promotor literatury fantastycznej w Peru. Głos zabrała także autorka, a na koniec przemówił Carlos Enrique Freyre, autor powieści „Maxente” o walce wojska peruwiańskiego z wampirami, której prezentacja miała miejsce w ramach tego samego wydarzenia. Obie powieści są częścią serii „Anatema” Wydawnictwa Altazor, która przedstawia dzieła z zakresu peruwiańskiej literatury fantastycznej.

Bohaterką powieści „Un Universo dividido” jest bezimienna dziewczynka o potrójnej naturze – anielskiej, diabelskiej i człowieczej, która zostaje porwana przez demony. Trafia do Piekła, a następnie, dzięki tajemnicy ujawnionej przez matkę, do Nieba. Rozmawia z Bogiem, Lucyferem i Archaniołem Gabrielem. Wraca na Ziemię, gdzie przeżywa życiowe perypetie, a potem znów do Piekła i Nieba. W jej historii pojawiają się zamki, lasy, jaskinie, morza i góry nad ogromnymi, zapierającymi dech przepaściami. Jest też ogromne, nigdy nie kończące się miasto, do którego dziewczynka kilkakrotnie wraca.

Znający Limę Czytelnik nie powinien mieć trudności z odnalezieniem w książce podobieństw do stolicy Peru. Po książkę powinien także sięgnąć każdy, kto oczekuje spotkania z tym miastem w niecodzienny, wręcz nieziemski sposób.

Książka Isabel Sabogal Dunin-Borkowskiej „Un Universo dividido” znajduje się w zbiorach biblioteki Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Limie.

Piotr M. Małachowski
O Piotr M. Małachowski 67 artykułów
Przewodnik, podróżnik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.