Señor de los Milagros: Cały październik z Panem od Cudów

Señor de los Milagros, czyli Pan od Cudów, przetrwał trzęsienia ziemi, tsunami oraz próby wymazania z pamięci wiernych. Piotr M. Małachowski pisze o najstarszym i największym kulcie religijnym w stolicy Peru.

Piotr M. Małachowski

Październik w Limie jest nabożny.  To w tym miesiącu ulicami stolicy Peru przechodzą wielkie procesje katolików. Z Panem od Cudów w roli głównej.

Wszystko zaczęło się w 1651 roku, kiedy czarnoskóry niewolnik o imieniu Benito namalował na jednej ze ścian wizerunek ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. Cztery lata później w Limie doszło do silnego trzęsienia ziemi, które zniszczyło większość domów i kościołów, ale postać na krzyżu została nietknięta. Dla wielu osób był to cud, który z roku na rok przyciągał coraz więcej wiernych.

Dwadzieścia lat po powstaniu dzieła Benita Señor de los Milagros miał już niezliczoną rzeszę adoratorów. Głównie pochodzących z Afryki niewolników, zwłaszcza z Angoli, których do Peru sprowadzili Hiszpanie. Ich spotkania pod murem z Panem od Cudów nie miały jednak zbyt wiele wspólnego z tradycją katolicką. Stąd też hierarchia kościelna w Limie postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i wymazać wizerunek ze ściany.

Próby były trzy. Wszystkie nieudane. Każdy, kto próbował zetrzeć postać Chrystusa, czuł wstrząsy sejsmiczne i widział, jak obraz zmienia kolor. To zdecydowało o zmianie nastawienia zarówno rezydującego w Limie wicekróla Hiszpanii, jak i władz kościelnych. Z biegiem czasu uroczystości związane z Panem od Cudów wpisano do oficjalnego kalendarza liturgicznego.

Jeszcze w tym samym, siedemnastym wieku, w stolicy Peru doszło do kolejnego niszczycielskiego trzęsienia ziemi, po którym powstała kopia wizerunku Chrystusa. To ona używana jest do tej pory podczas procesji.

Przez ponad trzysta lat Señor de los Milagros doczekał się wielu innych imion. Znany jest między innymi jako Señor de los Temblores (Pan od Trzęsień Ziemi), Cristo de Pachacamilla (Chrystus z Pachacamilla), czy Cristo Moreno (Chrystus Śniady). Od 2005 roku jest patronem Peruwiańczyków mieszkających poza granicami swojego kraju.

Sam wizerunek nadal jest widoczny. Znajduje się na głównym ołtarzu Santuario de Las Nazarenas w historycznym centrum Limy.

Wieczorna procesja na ulicach Limy:

https://www.youtube.com/watch?v=3zetyv2_Q2Y

Piotr M. Małachowski
O Piotr M. Małachowski 73 artykuły
Przewodnik, podróżnik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.