Mumia kosmity z Nazca? W sieci pojawił się film o tym odkryciu

Peru przykuło uwagę internautów z całego świata! Hitem w sieci stał się film o odkryciu tajemniczej mumii na pustyni koło Nazca. Czy to zmarła kilkanaście wieków temu istota pozaziemska? Pisze o tym Piotr M. Małachowski.

Piotr M. Małachowski

Czy koło Nazca w południowym Peru znaleziono zmumifikowane ciało kosmity? To pytanie nurtuje internautów na całym świecie. Trafiło także do nas. Jaka jest odpowiedź?

Informację o znalezisku ujawnił w serwisach Facebook i Youtube zajmujący się zjawiskami paranormalnymi, rozwojem duchowym, ezoteryką i jogą portal Gaia.com. Trwający ponad sześć minut film o odkryciu stał się viralem osiągając w ciągu kilku dni prawie 24 miliony wyświetleń. Dowiadujemy się z niego, że międzynarodowa grupa ekspertów odkryła w Peru zmumifikowane, pokryte popielatym pyłem ciało tajemniczej istoty. Nie wiadomo, czy należy ona do gatunku ludzkiego, czy też nie. Przesądzić o tym mają szczegółowe badania.

Z przeprowadzonego radiodatowania izotopem węgla C-14 wynika, że istota pochodzi z okresu między 245 a 410 rokiem naszej ery. Wiemy także, że miała 168 centymetrów wzrostu, wydłużoną czaszkę, duże oczy, po trzy palce u rąk i nóg oraz małe otwory zamiast uszu.

„To jedno z najważniejszych odkryć XXI wieku“ – pada w filmie.

Wątpię w to. Nie twierdzę, że znalezisko jest fałszywką, ale mam szereg wątpliwości, czy jest prawdziwe. Oto kilka natury ogólnej:

 • nie wiadomo gdzie dokładnie, kiedy i w jakich okolicznościach znaleziono mumię;
 • odkrycie zostało ogłoszone na komercyjnym portalu z pominięciem jakiejkolwiek instytucji naukowej w Peru;
 • gdyby mumia była prawdziwa, zgodnie z logiką i peruwiańskimi przepisami powinna zostać zarekwirowana przez władze tego kraju, a takiej próby nawet nie podjęto;
 • ogłoszono o odkryciu nie przeprowadzając wcześniej wszystkich badań;
 • nie wiadomo jakie są wyniki badań DNA i tomograficznych, o których mowa w filmie, a także nie podano gdzie przeprowadzono datowanie radiowęglowe.

Pamiętając, że mamy do czynienia z „jednym z najważniejszych odkryć“ naszych czasów, trzeba też dodać wątpliwości szczegółowe:

 • na potrzeby filmu mumia została wyciągnięta ze sklepowego, zniszczonego kartonu zamiast ze sterylnego, profesjonalnego pojemnika;
 • osoby biorące udział w wyciąganiu mumii nie mają na sobie odzieży ochronnej;
 • pomieszczenie, w którym widzimy mumię, to nie specjalistyczne laboratorium, lecz patio lub garaż w zwykłym, peruwiańskim domu;
 • mumia podnoszona jest w bardzo ryzykowny sposób – przez tylko jedną osobę;
 • podczas kręcenia filmu podobno niezwykle cenna mumia przebywa na otwartym, pełnym zanieczyszczeń powietrzu;
 • niektóre stojące przy niej osoby nie mają fartuchów i rękawiczek ochronnych;
 • jedna z osób ma na głowie słomiany kapelusz, który jest największym, bo rzadko lub w ogóle nie dezynfekowanym źródłem groźnych dla odkryć bakterii i mikrobów;
 • mumia oparta jest o koc podobny do koców używanych w hostelach w Nazca;
 • dla lepszych ujęć mumię ułożono na niepewnym podłożu, którym znów jest karton;
 • w filmie jeden z autorów odkrycia mówi o mumiach, a nie o jednej mumii.

Ogólnie rzecz ujmując cały film o odkryciu sprawia, że wydaje się ono niewiarygodne. Trzeba jednak poczekać na to, jak jest naprawdę. Chociaż na mój nos nie doczekamy się tego nigdy. Co tylko zwiększy zainteresowanie niezwykłym miejscem, jakim jest pustynna pampa koło Nazca.

Film o odkryciu mumii koło Nazca:

https://www.youtube.com/watch?v=xZPDhPeQnRY

Piotr M. Małachowski
O Piotr M. Małachowski 73 artykuły
Przewodnik, podróżnik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.