Podanie ręki czy całus? Pięć zasad dobrego powitania

Urodziła się w Peru, ale dziesięć lat mieszkała w Polsce. Po powrocie zdumiało ją kilka rzeczy. Na przykład… całowanie na powitanie. Peruwianka Lucía Málaga Sabogal doradza (nie tylko paniom) jak zachować się w takich sytuacjach.

Lucía Málaga Sabogal

Nigdy nie byłam pewna kogo w Peru całować, jak całować, w który policzek, a komu podawać rękę. Poza tym całe to całowanie wydawało mi się intymne i niezbyt przyjemne. Postanowiłam więc napisać kilka zasad o tym, jak zachować się w takich sytuacjach. Choć należy oczywiście przy tym pamiętać, że nie są one nienaruszalne, bo wiele zależy od osoby, z którą się witasz. Oto one:

1. Panie całowane cały czas

Całuje się kobiety (mężczyzna kobietę i kobieta kobietę), więc jeśli jesteś kobietą, będziesz całowana cały czas.

2. Całus nie jest całowaniem

Całus powitalny zwykle nie jest całusem, tylko takim pojedynczym cmoknięciem gdzieś w okolicy prawego policzka (zobacz zdjęcie obok).

3. Więcej osób, więcej całusów

Gdy przychodzisz na zebranie rodzinne, czy przyjaciół, możesz wszystkim pomachać ręką i usiąść. I nie jest to jakoś niegrzeczne, jeśli się ładnie uśmiechniesz. Ale bardziej wypada ucałować wszystkie znane Ci obecne osoby. Nie zrobienie tego może zostać odebrane jako znak nieśmiałości, albo brak umiejętności interpersonalnych.

Jeśli Twoi znajomi lub przyjaciele są otoczeni znanymi im, a nieznanymi Tobie osobami, i tak powinnaś ich przywitać całusem. Jeśli zebranie nie jest duże (do około piętnastu osób), powinnaś ucałować wszystkich, niezależnie od tego czy ich znasz, czy nie.

TIP: Przyjdź na zebranie ciut wcześniej i nie będziesz musiała wszystkich całować. Oni będą musieli ucałować ciebie.

4. „Buźka” także na pożegnanie

Gdy wychodzisz z zebrania rodzinnego, czy przyjaciół, musisz powtórzyć cały ten „całuśny” proceder. Zasady są takie same jak przy przybyciu z tą różnicą, że prawdopodobnie znasz już więcej osób i powinnaś te nowo poznane osoby pocałować przy wyjściu.

TIP: Zostań do późna. Wtedy wszyscy będą musieli się pożegnać z Tobą, a na koniec „odhaczysz” tylko gospodarzy.

5. Kiedy lepiej podać rękę?

Rękę podajesz w sytuacjach oficjalnych, na przykład przy rozmowie o pracę. Mimo to jest wiele osób, które uznają że podawanie ręki jest w jakiś sposób zbyt oficjalne. Wówczas – chcąc rozluźnić atmosferę – mogą preferować całusy. Dlatego rozpoznanie czy podać rękę, czy nie, może sprawiać trudności. Zwłaszcza, że pocałowanie osoby, która miała zamiar tylko podać rękę, może zostać odebrane jako zbytnie spoufalanie się.

W takich okolicznościach uważam, że lepiej podać rękę. W najgorszym przypadku okaże się, że witająca się osoba ucałuje nas i wtedy trzeba będzie roześmiać się niezręcznie. Z drugiej strony, jeśli nalegasz na całowanie osoby, która miała zamiar pozdrowić Cię tylko gestem, może to zostać uznane za bardzo niegrzeczne.

TIP: Istnieją osoby, które niezależnie od okoliczności, czy to prywatnych, czy to oficjalnych, zawsze pozdrawiają całusem.

Lucía Málaga Sabogal
O Lucía Málaga Sabogal 4 artykuły
Urodziła się w Peru, wychowała w Polsce, mieszka w Peru. Zawodowo zajmuje się informacją naukową i bibliotekoznawstwem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.