Wolontariat w Chivay: Polacy uczą młodych Indian angielskiego

Są wolne miejsca na wolontariacie w szkole językowej w Chivay prowadzonej przez Polaków dla indiańskiej młodzieży. Pisze o tym Andrzej Piętowski, inicjator projektu i kierownik polskiej wyprawy kajakowej, która odkryła dla Peru i świata Kanion Colca.

Każde nauczycielskie wakacje spędzam w pobliżu źródeł Amazonki w Chivay – miejscowości koło Kanionu Colca. Według rządowej organizacji PromPeru to trzecia – po Cuzco z Machu Picchu i Jeziorze Titicaca – atrakcja Peru. Rokrocznie odwiedza ją około dwieście tysięcy turystów, w tym wielu Polaków. Język polski można usłyszeć na rynku tego miasteczka niemal każdego dnia.

W 2004 roku założyłem w Chicago Polsko-Amerykańską Fundację Edukacyjną im. inżyniera Ernesta Malinowskiego i po powrocie do Kanionu Colca wraz z grupą polskich i polonijnych studentów zainicjowałem letnie kursy języka angielskiego. Po to, aby pomóc miejscowej młodzieży indiańskiej pokonać barierę językową, co sprawia, że może ona czerpać korzyści z ruchu turystycznego, który wywołała kierowana przeze mnie pamiętna polska wyprawa kajakowa Canoandes’79 i późniejsza promocja tego miejsca na całym świecie prowadzona przez polskich kajakarzy.

Sześć lat temu do projektu dołączył mój asystent Adam Banach z Krakowa. Co roku przyjeżdżamy do Colki wraz z wolontariuszami z Polski, Stanów Zjednoczonych i Kanady, aby prowadzić zajęcia językowe przy użyciu najnowszych metod i aparatów audiowizualnych.

Tegoroczna, czternasta już edycja projektu, ruszyła 26 czerwca i trwać będzie do 26 sierpnia tego roku. Wolontariusze mieszkają w hostelu w pokojach 2-3 osobowych i stołują się w restauracji turystycznej. Każdy weekend przynosi okazje do wspaniałych wypraw do „białego miasta“ Arequipy, w głąb Kanionu Colca, w góry otaczające Chivay i na pływające Wyspy Uros na Jeziorze Titicaca. Poza tym codziennie można podziwiać szybujące kondory oraz oglądać sympatyczne lamy i alpaki. Po zakończeniu szkoły uczestnicy zwykle jadą do Cuzco – dawnej stolicy imperium Inków – i słynnej cytadeli Machu Picchu.

Wraz z Adamem Banachem i pierwszą grupą wolontariuszy z Polski jesteśmy już w Peru. W Chivay czekały na nas władze i administratorzy lokalnych szkół oraz młodzież, która pragnie kontynuować zeszłoroczną naukę, poprawić wymowę oraz wzbogacić słownictwo w języku angielskim. Druga część zajęć rozpocznie się 31 lipca i zakończy egzaminem oraz wręczeniem dyplomów zatwierdzanych przez przedstawiciela peruwiańskiego Ministerstwa Edukacji. Te dyplomy i nabyta wiedza bardzo się liczą, gdy absolwenci naszych letnich kursów zaczynają szukać zatrudnienia.

Na drugą część projektu „Colca 2017″ jest jeszcze kilka wolnych miejsc do zapełnienia przez studentów i nauczycieli, którzy nie mają sfinalizowanych planów na sierpień. Mogą dołączyć do grupy wolontariuszy, spedzić pożytecznie od czterech do pięciu tygodni w magicznym Peru pośród miejscowych Indian Collagua i Cabana i w ciągu dziesięciu dni zwiedzić południową część tego kraju.

Zainteresowanych proszę o kontakt. Można też zadzwonić: +51 944-776-931 i +51 967-836-674. Do zobaczenia w Peru!

 

Andrzej Piętowski
O Andrzej Piętowski 1 artykuł
Podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca. Kierownik słynnej polskiej wyprawy Canoandes’79, która spłynęła dziewiczą rzeką Colca w Kanionie Colca. Inicjator szkoły języka angielskiego dla młodzieży w Chivay.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.