Papież Franciszek będzie w Peru. Co to oznacza dla podróżników?

W styczniu 2018 roku papież Franciszek odwiedzi Limę, Puerto Maldonado i Trujillo. To wyzwanie dla podróżnych, którzy też wybierają się w tym czasie do Peru. Pisze o tym Piotr M. Małachowski.

W styczniu przyszłego roku papież Franciszek przyjedzie do Peru. Będzie to pierwsza wizyta Ojca Świętego w tym kraju od trzydziestu lat. Nawet jeśli nie jesteś nią zainteresowany, a planujesz wyprawę do Peru w tym terminie, radzę przeczytać ten tekst do końca.

Papież będzie w Peru od 18 stycznia do 21 stycznia 2018 roku. Odwiedzi trzy miasta: stołeczną Limę, amazońskie Puerto Maldonado i Trujillo na północy. Spodziewane są w nich tłumy pielgrzymów, a to oznacza utrudnienia w zakwaterowaniu. Również w Cuzco. Dawna stolica Inków będzie bowiem głównym punktem w drodze na spotkanie z papieżem w Amazonii.

Z dużego Cuzco do małego Puerto Maldonado jest zaledwie kilka godzin jazdy autobusem i kilkadziesiąt minut lotu samolotem. Wybierający się w tym czasie do Peru, powinni więc jak najszybciej zrobić rezerwacje. Także dlatego, że im bliżej terminu wizyty Franciszka, tym ceny będą wyższe. Aż do prawdziwego szaleństwa.

Miejsc noclegowych może zabraknąć również w Puno nad Jeziorem Titicaca. W Puerto Maldonado spodziewani są liczni pielgrzymi z Boliwii, którzy w drodze na spotkanie z papieżem zatrzymają się w Puno i pobliskiej Juliace, a następnie ruszą autobusami w kilkugodzinną podróż z płaskowyżu Altiplano do dżungli.

W samym Puerto Maldonado, gdzie Franciszek spotka się między innymi z lokalnymi społecznościami Indian, już teraz baza noclegowa jest niewystarczająca. Lepiej więc zapomnieć o znalezieniu łóżka w tym mieście w trakcie wizyty papieża. Niewykluczone, że powstaną pola namiotowe, choć problemem mogą być warunki atmosferyczne. Styczeń to w Amazonii szczyt pory deszczowej.

Zupełnie inaczej będzie natomiast w Limie i Trujillo. Początek roku to w tych miastach pełnia słonecznego, upalnego i bezchmurnego lata. Ale i tutaj należy z dużym wyprzedzeniem zaplanować pobyt. Zwłaszcza w Trujillo, które w tym samym czasie będzie organizatorem innego dużego wydarzenia: corocznego festiwalu marinery.

Oprócz zakwaterowania utrudnienia dotkną również transport. Bilety lotnicze i autobusowe na trasach: Lima – Trujillo, Lima – Cuzco, Lima – Puerto Maldonado i Lima – Puno lepiej kupić zawczasu. Potem po prostu ich nie będzie.

Do tej pory Peru odwiedził tylko jeden papież – święty Jan Paweł II, który w 1985 roku przybył z długą pielgrzymką do Arequipy, Ayacucho, Cuzco, Iquitos, Limy, Trujillo i Piury, a trzy lata później na krótko pojawił się w Limie. Te wydarzenia przyciągnęły największą uwagę Peruwiańczyków w nowożytnej historii ich kraju.

Piotr M. Małachowski
O Piotr M. Małachowski 46 artykułów
Przewodnik, podróżnik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.