Krócej w Machu Picchu. Nowe godziny otwarcia cytadeli Inków

Pojawił się nowy harmonogram zwiedzania Machu Picchu. Zmiany spowodują, że w tych najsłynniejszych ruinach Inków nie będzie już można przebywać cały dzień. Pisze o tym Piotr M. Małachowski.

W Peru ciągle główkują, jak zjeść ciastko i nadal je mieć. Chodzi o Machu Picchu, które z jednej strony jest najbardziej promowaną na świecie atrakcją turystyczną tego kraju, a z drugiej robi się wszystko, żeby uporządkować, a nawet ograniczyć w niej tłok. Wątpię, czy da się to pogodzić, ale próbować trzeba. Stąd nowy harmonogram otwarcia tej najsłynniejszej inkaskiej cytadeli.

Ma on spowodować, że turyści będą przebywać w Machu Picchu krócej. Do tej pory każdy z nich mógł spędzać w ruinach tyle czasu, ile chciał. Nawet cały dzień. Od 1 lipca 2017 roku już tak nie będzie, bo od tego dnia zwiedzanie tego miejsca zostanie podzielone na dwie tury. Pierwsza od godziny 5.30 do godziny 12:00, natomiast druga od godziny 12:00 do godziny 17:30.

Jeden bilet będzie obowiązywać tylko na jedną turę, co oznacza, że turysta zwiedzający Machu Picchu rano będzie musiał opuścić to miejsce do południa. Natomiast turysta z biletem popołudniowym nie będzie mógł wejść do ruin rano.

Poza tym zmniejszy się – do 250 osób – dzienny limit wejść na Huayna Picchu. Chętni będą to mogli zrobić w dwóch grupach: od godziny 7.00 do godziny 8.00 i od godziny 10.00 do godziny 11.00. Górę Huayna Picchu trzeba będzie opuścić do godziny 13.00. Również dwie grupy będą obowiązywać w przypadku wejść na Montaña Machu Picchu: od godziny 7.00 do godziny 8.00 i od godziny 9.00 do godziny 10.00. Maksymalny dzienny limit to 400 osób. Górę Machu Picchu trzeba będzie opuścić do godziny 15.00.

Zmiany są na tyle istotne, że sezon na bezczynne leżenie w Machu Picchu i beztroskie oglądanie widoków można uznać za zakończony. Chyba że wykupi się dwie osobne wejściówki na jeden dzień: na turę poranną i turę popołudniową. Będzie to podwójny wydatek, bo pomimo tego, że czas zwiedzania ulegnie skróceniu, cena biletu nie zostanie obniżona. Należy się nawet spodziewać, że wcześniej czy później wzrośnie.

Warto także pamiętać, że każdego dnia do Machu Picchu może wejść maksymalnie dwa i pół tysiąca osób. To dużo więcej niż dawnych mieszkańców tego miejsca. Większość turystów – prawie siedemdziesiąt procent – zwiedza je w godzinach porannych.

Piotr M. Małachowski
O Piotr M. Małachowski 39 artykułów
Przewodnik, podróżnik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.