Alpaki z wysokich partii Peru pobiły rekord Guinnessa

Najbardziej delikatna wełna na świecie znajduje się w Peru. Księga rekordów Guinnessa sprawdziła to i potwierdziła, że noszą ją na sobie alpaki z wysokich partii regionu Puno.

Do księgi rekordów Guinnessa trafiły dwie rasy alpak z Peru: Huacaya i Suri. Powód? Najdelikatniejsza wełna na świecie. To udokumentowane i potwierdzone oficjalnie naturalne osiągnięcie.

Rekord Guinnessa został pobity w Macusani. To raczej nieznana turystom nazwa. Przez tę położoną w Andach miejscowość przebiega droga z Puno nad Jeziorem Titicaca do Puerto Maldonado w niskiej Amazonii. Miasteczko znajduje się na wysokości 4315 metrów nad poziomem morza – w najwyższym zamieszkałym punkcie tej trasy. W Peru miejsce to uważa się za zagłębie alpak.

Do pobicia rekordu doszło podczas ulicznej defilady tych niezwykle sympatycznych i fotogenicznych zwierząt. Wzięło w niej udział tysiąc dwieście alpak, a cały korowód liczył ponad kilometr. Do finału zakwalifikowano 468 z nich i to właśnie ich wełna została uznana za najdelikatniejszą na świecie.

Huacaya i Suri to jedyne rasy alpak na świecie. Różnią się wełną. Włókna rasy Huacaya są krótsze i rosną prostopadle do ciała alpaki, natomiast włókna rasy Suri są dłuższe i rosną równolegle do ciała opadając w kierunku ziemi. Rzadsza jest ta druga. Na sto alpak rasy Huacaya przypadają zaledwie cztery alpaki rasy Suri. Huacaya jest także bardziej kolorowa – wełna tej rasy może mieć aż 22 naturalne barwy.

Redakcja
O Redakcja 7 artykułów
Czytamy, słuchamy i oglądamy Peru starając się przede wszystkim poznać i zrozumieć ten niezwykły kraj. Jeśli masz podobnie, witamy na pokładzie i zapraszamy do współpracy!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.