Viva Air Perú jak Ryanair: Tak tanich lotów jeszcze nie było

Do Cuzco, Arequipy, Iquitos, czy Trujillo za 36 dolarów w dwie strony? Takie ceny oferuje Viva Air Perú – pierwsza w tym kraju niskokosztowa linia lotnicza. O szczegółach pisze Piotr M. Małachowski.

Viva Air Perú – nowa linia lotnicza w tym kraju – związana jest z jednym z założycieli irlandzkiego Ryanaira. Musi być więc tania. Bardzo tania. Najtańszy bilet kosztuje w niej zaledwie 19 dolarów w jedną stronę, co – jak na miejscowe warunki – jest prawdziwą rewolucją.

Przewoźnik dysponuje Airbusami A320 zabierającymi na pokład do 180 pasażerów i oferuje przeloty na jedenastu wewnętrznych trasach: Lima – Cuzco – Lima, Lima – Arequipa – Lima, Lima – Piura – Lima, Lima – Iquitos – Lima, Lima – Tarapoto – Lima, Lima – Trujillo – Lima, Lima – Chiclayo – Lima, Arequipa – Tacna – Arequipa i Cuzco – Arequipa – Cuzco. Na tych odcinkach bilety w dwie strony dostępne są już od 36 dolarów. To taniej, dużo taniej od przejazdu autobusami.

Warto jednak pamiętać, że bez dodatkowych kosztów można przewieźć tylko jeden podręczny bagaż o wadze do sześciu kilogramów i wymiarach: 40 x 35 x 25 centymetrów. To ostudza zachwyt nad cenami, ale nie do końca. Można przecież polecieć z Limy do Cuzco, czy z Limy do Iquitos zabierając ze sobą tylko malutki plecak, a główny przechować w stolicy. Dla backpackersów to nic trudnego. Powinni być Viva Air Perú zachwyceni.

W innych przypadkach trzeba dopłacić:

  • za bagaż do 12 kilogramów i o wymiarach 55 x 45 x 25 cm: od 17 dolarów (na stronie internetowej linii lotniczej i przez jej infolinię) do 37 dolarów (na lotnisku – w sali oczekiwań na wejście do samolotu) za przelot;
  • za pierwszy bagaż do 20 kilogramów i o łącznych wymiarach 158 cm: od 12 do 22 dolarów za przelot;
  • za drugi bagaż do 20 kilogramów i o łącznych wymiarach 158 cm: od 22 do 32 dolarów za przelot.

To jednak i tak taniej niż w innych liniach lotniczych. Na przykład przy przelocie w dwie strony z Limy do Cuzco z wymiarowym plecakiem o wadze do 20 kilogramów w najtańszej opcji trzeba zapłacić niewiele ponad 50 dolarów. Żaden inny przewoźnik nie ma takich cen, co można uznać za początek większych zmian, które peruwiańskie niebo uczynią bardziej przyjazne i tańsze dla podróżnych.

Piotr M. Małachowski
O Piotr M. Małachowski 39 artykułów
Przewodnik, podróżnik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.