Nowe słońce w portfelu. Wszystko o pieniądzach w Peru

pieniadze-peru

Dlaczego w niektórych kantorach w Peru stempluje się pieniądze? Co zrobić, gdy wpadnie nam w ręce fałszywy banknot lub moneta? O lokalnej walucie – słońcach – walucie pisze i doradza Marcin Mentel.

Od 1991 roku oficjalną walutą w Peru jest nuevo sol (po hiszpańsku – nowe słońce), który dzieli się na 100 centimos. Zastąpił on inti (w języku keczua: słońce), o którym mało kto już w dawnym kraju Inków pamięta. Natomiast nazwą, która powszechnie przyjęła się, jest po prostu sol, czyli słońce, tak jak w Polsce złoty, a nie złoty polski.

Kurs obu walut jest zbliżony, ale to peruwiański pieniądz ma większą siłę nabywczą. Za jednego sola w Peru możemy kupić o wiele więcej produktów niż za złotówkę w Polsce. To między innymi: butelka wody mineralnej, kiść bananów, kilka bułek, przejazd autobusem w mieście na średnim dystansie, dwa codzienne tabloidy i dwie rolki papieru toaletowego.

Jak wymienić złotówki na sole? Nie da się tego zrobić. Ani w Polsce przed wyjazdem, ani na miejscu w Peru. Wybierającym się tutaj pozostaje przywiezienie innej waluty. Polecam dolary amerykańskie, a nie euro, czy funty.

Dolary są w Peru walutą powszechnie znaną. Część Peruwiańczyków dostaje nawet pensję w zielonych banknotach. Można nimi płacić nie tylko w Limie i historycznym Cuzco, ale także w wielu miejscach na prowincji. W dużych miastach, a czasem też w mniejszych można je bez problemu wymieniać na sole. Nawet w sklepach. Natomiast euro  i funty można wymienić tylko w kantorach i bankach w dużych miastach. Poza tym nie da się nimi zapłacić w hotelach, czy hipermarketach, jak ma to miejsce w przypadku waluty amerykańskiej.

Kolejna rada: zabierając dolary należy sprawdzić, czy nie są one w żaden sposób uszkodzone. To bardzo ważne. Banknoty nie powinny być przetarte, naddarte, porysowane, poplamione i pogniecione, gdyż mogą być problemy z ich wymianą. Ewentualnie da się je wymienić, ale po niższym kursie. Trzeba też uważać, aby nie zabrać ze sobą serii CB, która może być w Peru całkowicie niewymienialna.

Pierwszą szansę na wymianę pieniędzy turysta ma już na lotnisku w Limie. W kantorze w hali przylotów, ale – jak to zazwyczaj bywa na lotniskach – po niższym kursie. Nie trzeba tego robić na siłę, bo cenę za przejazd taksówką można ustalić z kierowcą w dolarach.

Nie obeznany w peruwiańskich banknotach obcokrajowiec nie powinien wymieniać pieniędzy na ulicy, u zajmujących się tym oficjalnie ludzi w charakterystycznych kamizelkach. Chyba, że mu nie zależy. W obiegu jest bardzo dużo fałszywek. Laik nie jest w stanie odróżnić podróbki od oryginału.

Posługiwanie się fałszywymi pieniędzmi jest w Peru przestępstwem ściganym z urzędu. Ale spokojnie: nikt nikogo nie będzie ścigał. Fałszywych pieniędzy jest tak dużo, że Peruwiańczyk mając taki banknot (lub monetę) w ręku, oddaje go osobie, która mu go wręczyła i prosi o inny. Bez zawracania głowy policji i sobie.

W przeciwieństwie do turysty miejscowy pozna fałszywkę. Dlatego może korzystać z usług cinkciarzy na ulicy. Podróżnemu pozostają banki lub kantory. Tak jest najbezpieczniej. A idealnie, gdy wymiany pieniędzy dokonuje się pod okiem znajomego lub lokalnego przewodnika.

W kantorach często… stempluje się wydawane banknoty. Chodzi o to, aby wiadomo było, gdzie zostały wymienione, gdyby okazały się fałszywe. Warto z takich kantorów korzystać. Warto też obliczyć przed dokonaniem transakcji, czy suma wymiany zgadza się z podanym kursem. Obrotni pracownicy kantorów potrafią mieć „podkręcane” kalkulatory…

Marcin Mentel
O Marcin Mentel 10 artykułów
Pilot wycieczek, przewodnik, podróżnik, bloger, pomysłodawca agencji trampingowej www.peruexpedicion.com. Wybierasz się do Peru, Boliwii lub Ekwadoru? Skontaktuj się z Marcinem.

3 Comments

  1. Na bankomaty liczyć raczej w dużych miastach, bo na prowincji bywa różnie. Podobnie z płatnością kartą. Najlepiej mieć zawsze przy sobie wymienione na sole 200-300 dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.