Tylko bez paniki. Wskazówki na wypadek trzęsienia ziemi

Słowom „trzęsienie ziemi” towarzyszy blady strach. Niepotrzebnie. Piotr M. Małachowski wyjaśnia, że ziemia trzęsie się w Peru na dwa sposoby i dodaje, co zrobić, gdy zatrzęsie się mocniej niż zazwyczaj.

Co roku w Peru dochodzi do ponad dwustu odczuwalnych wstrząsów sejsmicznych. Tak, tak – niemal codziennie. Każdy z nich nazywa się „temblor” i… nie jest niebezpieczny. Ta część świata tak po prostu już ma: ziemia drży bez żadnych konsekwencji częściej niż pada na nią deszcz. Ot, potrzęsie trochę i przestanie.

Zupełnie inną sprawą jest tak zwane „terremoto”, czyli trzęsienie ziemi pociągające za sobą ofiary w ludziach i poważne szkody materialne. Tym różni się od „temblorów”, że ma zazwyczaj większą siłę mierzoną w skali Richtera, a jego epicentrum położone jest płytko: od kilku do kilkunastu kilometrów pod ziemią lub dnem oceanu. Do tego rodzaju wstrząsów sejsmicznych dochodzi w Peru o wiele rzadziej: raz na kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Kiedy dokładnie? Nie da się tego przewidzieć, ale trzeba zaakceptować, że wcześniej, czy później nastąpi.

Co robić, kiedy w trakcie pobytu w Peru dojdzie do „terremoto”? Najważniejsza zasada jest praktycznie niewykonalna: nie panikować. Nie znam nikogo, z sobą włącznie, kto w obliczu trzęsącej się ziemi, składających się jak domki z kart budynków i nagłej, ludzkiej tragedii, potrafi zachować pełen spokój. Jest on jednak bardzo ważny. Im więcej spokoju i opanowania, tym lepiej. Mam nadzieję, że pomoże w tym poniższy poradnik.

PRZED TRZĘSIENIEM

1. Jeśli przebywasz w Peru dłuższy czas w jednym miejscu, sprawdź stan instalacji gazowych, wody i systemu elektrycznego budynku. Usuń lub zgłoś wszystkie usterki. Jeśli jesteś w jakimś budynku krótko (hotel, restauracja), dowiedz się, gdzie znajduje się strefa bezpieczeństwa. To oznaczone na zielono miejsce z wyraźną literą „S” i z napisem „Zona Segura” (strefa bezpieczeństwa).

2. Nigdy nie zastawiaj korytarza i drzwi. Meble, które mogą przewrócić się i zagrodzić drogę, przestaw w inne miejsce. Upewnij się też, czy ciężkie, wiszące przedmioty (obciążona półka, telewizor) nie znajdują się w pobliżu łóżka, w którym będziesz spać.

3. Ustal plan działania na wypadek kataklizmu. Jeśli przebywasz z osobami starszymi i niepełnosprawnymi, w pierwszej kolejności powinien on określać sposoby ich ewakuacji. Porozmawiaj o tym z miejscowymi, zapytaj obsługę hotelu. Powinieneś znać drogę ewakuacyjną i wiedzieć, gdzie znajduje się najbliższa strefa bezpieczeństwa.

4. Przygotuj plecak bezpieczeństwa. To podręczna torba z najpotrzebniejszymi przedmiotami, które mogą przydać się po trzęsieniu ziemi. Najlepiej położyć ją koło drzwi wyjściowych i w razie kataklizmu zabrać ze sobą.

5. Przed pójściem spać rozejrzyj się, gdzie znajduje się gaśnica. Dobrze jest także wiedzieć, czy w budynku są awaryjne światła, które włączą się w razie silnego trzęsienia i oświetlą drogę.

W TRAKCIE TRZĘSIENIA

1. Zachowaj spokój, nie wpadaj w panikę. To trudne, wręcz niemożliwe do wykonania, ale konieczne, by pomóc sobie i innym. Postaraj się jak najszybciej ocenić sytuację i działać właściwie.

2. Trzymaj się z dala od okien, półek, szaf i innych ciężkich przedmiotów, które mogą się przewrócić.

3. Jak najszybciej, ale nie biegnąc, opuść miejsce, w którym przebywasz. Na zewnątrz stań w rozsądnym oddaleniu od budynków i drzew. Przed wyjściem zabierz ze sobą, o ile to możliwe, plecak bezpieczeństwa. Nic więcej. Nie używaj windy. Ze schodów korzystaj tylko wtedy, gdy wstrząsy ustaną.

4. Jeśli opuszczenie budynku jest niemożliwe, przejdź do strefy bezpieczeństwa, która powinna się w nim znajdować i którą powinieneś znać z wcześniejszych działań.

5. W przypadku braku strefy bezpieczeństwa lub niemożliwości dotarcia do niej, ukucnij przy ścianie, na której znajdują się drzwi wyjściowe z pomieszczenia. Plecami do niej. Postaraj się chronić głowę, na przykład nakładając na nią poduszkę. Nie wchodź pod stół, ani pod inne meble.

PO TRZĘSIENIU

1. Nie wchodź do żadnego budynku bez absolutnej pewności, że nie zawali się. Spotkaj się z miejscowymi i współtowarzyszami podróży w ustalonym wcześniej miejscu zbiórki.

2. Nie próbuj włączać światła. Nie używaj gazu. Nie rozpalaj ognia. Zapomnij też o świecach. Korzystaj z latarki.

3. W przypadku, gdy sieć telefonii komórkowej będzie działać, do komunikowania się z bliskimi stosuj tylko wiadomości tekstowe. Dzwoń tylko w razie poważnej konieczności i krótko.

4. Jeśli to możliwe, staraj się unikać przenoszenia rannych bez pewności, że nie zrobisz im krzywdy. Chyba że znajdują się w niebezpieczeństwie zagrażającym życiu. Musisz to ocenić i podjąć decyzję.

5. Słuchaj wiadomości przez tranzystorowy odbiornik. Ktoś z miejscowych powinien go mieć ze sobą. Peruwiańska Obrona Cywilna będzie informować o sytuacji i dalszych krokach. Gdy kataklizm zastanie Cię w rejonach przybrzeżnych, przygotuj się na kolejną ewakuację. Powiedzą o tym w radiu. W razie braku oficjalnej wiadomości, postaraj się dowiedzieć, gdzie nastąpiło epicentrum trzęsienia. Jeśli pod oceanem, jak najszybciej zacznij przemieszczać się w wyżej położone miejsce, do którego nie sięgnie tsunami. Jeśli epicentrum wystąpi pod ziemią, możesz pozostać tam, gdzie jesteś.

Piotr M. Małachowski
O Piotr M. Małachowski 39 artykułów
Przewodnik, podróżnik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.