Fiesty w styczniu: karnawał, jubileusz Limy i festiwal marinery

Karnawałowe zabawy, rocznica założenia Limy i festiwal marinery to najważniejsze peruwiańskie uroczystości w styczniu. Polecamy także wydarzenia w Kordylierze Białej, Cuzco i na wyspie Amantani.

Gdzie i kiedy najlepiej obejrzeć marinerę – narodowy taniec Peru? W styczniu w Trujillo. W tym mieście na północnym wybrzeżu organizowany jest Festival Nacional de la Marinera – największe wydarzenie na początku roku w tym kraju. Jego rozmach i poziom jest oszałamiający. Imprezie, która odbywa się w drugiej połowie stycznia w miejscowej hali sportowej Coliseo Gran Chimú, towarzyszą inne atrakcje, w tym konkurs tańczących koni rasy peruwiańskiej (caballos de paso) i barwne taneczne pochody (pasacalles).

Styczeń to również karnawał – zwłaszcza w andyjskiej części kraju oraz lokalne wydarzenia religijne, podczas których – obok uroczystych procesji i nabożeństw oranizowane są taneczne fiesty. Warto wziąć w nich udział. Podobnie warto być w Limie, która na początku drugiej połowy miesiąca obchodzi rocznicę swego istnienia.

Kalendarium wybranych wydarzeń:

  • 3 stycznia: Fiesta del Señor del Calvario (Cuzco)
  • 4 stycznia: Fundación de la Ciudad de Tingo María (Tingo María)
  • 5 stycznia: Fundación de la Ciudad de Iquitos (Iquitos)
  • 6 stycznia: Bajada de los Reyes (w całym kraju); Fiesta de la Danza de los Negritos (Huánuco); Fiesta de Ollantaytambo (Ollantaytambo)
  • 15 stycznia: Creación de la Ciudad de Huamanga (Ayacucho); Fiesta Patronal de la Virgen Belenita (Huaraz)
  • 17 stycznia: Festividad de San Antonio Abad de Acomayo (Cuzco)
  • 18 stycznia: Fundación de la Ciudad de Lima (Lima); Fiesta de la Pachamanca (Isla Amantani)
  • 20 stycznia: Fiesta de San Sebastián (Ayacucho, Cajamarca, Cuzco, Huánuco, Huaraz); Fiesta del Señor de la Sentencia (Arequipa, Condesuyos, San Juan de Sihuas); Fiesta de la Danza Kashuas de San Sebastián (Juliaca, Puno); Fiesta de la Virgen de Chinquinquirá (Recuay, Caraz); Fundación de la Ciudad de Huaraz (Huaraz)
  • 23 stycznia: Aniversario de la Creación de Nazca (Nazca); Fiesta Patronal de San Sebastián (Jauja)
  • Ze zmienną datą: Carnavales (w całym kraju, zwłaszcza w Abancay, Ayacucho, Cajamarca, Cuzco, Huánuco, Jauja, Juliaca, Piura, Puno, Tarma i Trujillo); Festival Nacional de la Marinera (Trujillo)
Redakcja
O Redakcja 7 artykułów
Czytamy, słuchamy i oglądamy Peru starając się przede wszystkim poznać i zrozumieć ten niezwykły kraj. Jeśli masz podobnie, witamy na pokładzie i zapraszamy do współpracy!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.