Klapki ze starych opon? Ojotas to obuwie i pomysł na prezent

Czas płynie,‭ ‬moda się zmienia,‭ ‬ale nie wszędzie.‭ W Peru ciągle popularny jest jeden i ten sam model sandałów: „yankees“‭ (los‬ yanquis‭)‬,‭ czyli w ‬keczua‭ ‬-‭ „o‬jotas“.‭ O wyrabianym ze starych opon samochodowych obuwiu pisze Sylwia Perkowska.

Sylwia Perkowska

Całe wykonane są z gumy i nie trzeba wydawać na nie majątku.‭ J‬edna para tego‭ ‬charakterystyczego obuwia na lokalnym rynku kosztuje zaledwie kilkanaście soli. Mowa o „yankees” – sandałach wytwarzanych ze starych opon.

W przeszłości‭ ‬sandały „yankees“‭ ‬popluarne były na terenie całego Peru. Głównie z powodu wytrzymałości,‭ komfortu ‬oraz niskiej‭ ‬ceny.‭ Teraz ‬jest nieco inaczej.‭ N‬a‭ ‬wybrzeżu,‭ ‬czy w dżungli nie spotkacie już wielu wielbicieli tego rodzaju obuwia.‭ Natomiast ‬jeśli wybierzecie się w peruwiańskie Andy,‭ ‬szybko zorientujecie się,‭ ‬że tu nadal panuje na nie moda.‭

Powodem spadku zainteresowania sandałami z gumy‭ ‬jest przede wszystkim lepszy dostęp Peruwiańczyków do rynku obuwniczego oraz mody. A także większe zarobki.‭ ‬Na wybrzeżu panuje obecnie przekonanie,‭ ‬że ten model butów przeznaczony jest wyłącznie dla osób najuboższych.‭ ‬I chyba trochę prawdy w tym jest,‭ ‬bowiem – jak zauważyłam – rzeczywiście obuwie to noszą głównie niezbyt majętni mieszkańcy gór. Zwłaszcza ci z małych wiosek i miasteczek,‭ w których ‬ludziom żyje się‭ ‬naprawdę biednie.

Jest też coś, co zaskakuje mnie,‭ ‬gdy widzę kogoś w sandałach „yankees“.‭ Otóż m‬iłośnicy tego rodzaju obuwia używają go przez cały rok. Zarówno w porze deszczowej,‭ ‬jak i w suchej,‭ a także ‬w niskich temperaturach.‭ ‬Pełen szacun! Ja nawet nie myślę o tym,‭ ‬by jakiekolwiek sandały w Andach nosić.‭ ‬Mam ciepłe,‭ ‬wysokie buty trekkingowe,‭ ‬z którymi nigdy się nie rozstaję.‭ C‬hyba ‬że zamieniam je na inne buty sportowe,‭ ‬przy czym zawsze muszą być zakryte.‭ ‬W peruwiańskich górach zdecydowanie jest mi za zimno na klapeczki,‭ ‬czy sandałki.

Na koniec dodam,‭ ‬że „ojotas” robią zawrotną karierę wśród turystów,‭ ‬którzy chętnie,‭ ‬choć na chwilę, zamieniają swoje botki‭ ‬na te lokalne.‭ To nie tylko idealny sposób na wczucie się w andyjskie klimaty,‭ ‬ale także świetny pomysł na pamiątkę z wakacji,‭ ‬czy peruwiański prezent dla najbliższych.

Kultowa peruwiańska reklama z „ojotas”:

https://www.youtube.com/watch?v=y7gqbrdlugQ

Sylwia Perkowska
O Sylwia Perkowska 10 artykułów
Wybierasz się do Peru? Skontaktuj się z autorką. To organizatorka wypraw i wyjazdów, miłośniczka podróżowania i eksploratorka nowych szlaków

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.