Dziesięć miast w Peru najlepszych do życia dla obcokrajowca

Osiedlić się w Peru? To realne. Ale gdzie konkretnie? Jakie z peruwiańskich miast można uznać za najlepsze do życia dla obcokrajowca? Oto ranking przygotowany przez Piotra M. Małachowskiego, który mieszkał w każdym z nich.

Piotr M. Małachowski

Jakie peruwiańskie miasto jest najlepsze do osiedlenia się dla obcokrajowca? Prosta odpowiedź na to pytanie nie istnieje. Po pierwsze, każdy posiada swój gust, który jest w stanie przewrócić do góry nogami opinie innych. Poza tym Peru nie jest jednorodne. Poszczególne części tego kraju bardzo różnią się od siebie, co nie ułatwia porównań i ma istotny wpływ na codzienne życie.

Warto więc dopytać. I tak: jeśli komuś zależy na dostępie do najwyższej klasy usług i towarów, najlepsza w tej materii jest Lima. Stolica kraju to także numer jeden w kategorii rozwoju ekonomicznego, dostępie do edukacji oraz nowoczesności. Większe pole do przedsiębiorczości jest już jednak w Arequipie, która może pochwalić się także najstabilniejszą sytuacją polityczną w kraju. Ale to nie koniec różnic, bo najbardziej sprzyjające środowisko naturalne oferuje Ilo, a najbezpieczniej jest w Cuzco.

Skąd to wiem? Z własnego doświadczenia. W większości peruwiańskich miast spędziłem co najmniej kilka tygodni, mam więc podstawy do realnej oceny. Osobisty wybór uzupełniłem ponadto o konkretne dane z aż dziesięciu obszarów społecznych. To: jakość życia, stabilność polityczna, rozwój ekonomiczny, przedsiębiorczość, infrastruktura techniczna, nowoczesność, dostęp do edukacji, bezpieczeństwo, środowisko naturalne oraz klimat i pogoda.

Kolejność w poniższym rankingu jest więc wypadkową wielu czynników. Proszę do tej listy podejść z lekkim przymrużeniem oka, ale też nie rezygnować z niej przy podejmowaniu decyzji o ewentualnej przeprowadzce do Peru.

10 najlepszych miast do życia w Peru dla obcokrajowca:

10. CHIMBOTE

Miasto na północnym wybrzeżu Peru zamieszkałe przez 370 tysięcy ludzi. Dobrze rozwinięty przemysł rybny i hutniczy. Największe zalety: infrastruktura techniczna, bezpieczeństwo i rozwój ekonomiczny. Największe wady: jakość życia, stabilność polityczna, dostęp do edukacji i zmienna pogoda.

9. HUANCAYO

Najważniejsze miasto w centralnych Andach, położone w dolinie rzeki Mantaro i zamieszkałe przez pół miliona ludzi. Ośrodek handlu i usług. Największe zalety: stabilność polityczna i infrastruktura techniczna. Największe wady: zmienna, andyjska pogoda i przedsiębiorczość.

8. ICA

Miasto na południowym wybrzeżu liczące 250 tysięcy mieszkańców. Silny ośrodek rolniczy znany z produkcji i eksportu wina, szparagów, bawełny, mango, awokado i daktyli. Największe zalety: jakość życia, nowoczesność, dostęp do edukacji i pogoda. Największa wada: bezpieczeństwo.

7. CHICLAYO

Miasto na północnym wybrzeżu Peru zamieszkałe przez ponad 600 tysięcy ludzi. Duży ośrodek handlowy, usługowy i okołorolniczny. Największe zalety: infrastruktura techniczna, przedsiębiorczość, nowoczesność i dostęp do edukacji. Największe wady: środowisko naturalne, pogoda i bezpieczeństwo.

6. ILO

Miasto na południowo-wschodnim wybrzeżu Peru liczące 70 tysięcy mieszkańców. Posiada silnie rozwijający się przemysł rybny, produkcję oliwek oraz zasoby kopalniane. Największe zalety: środowisko naturalne i infrastruktura techniczna. Największa wada: dostęp do edukacji.

5. TACNA

Miasto na południowym wybrzeżu zamieszkałe przez 280 tysięcy ludzi. Największy producent oliwek w Peru. Ożywiony handel przygraniczny z uwagi na bliskość Chile. Największe zalety: stabilność polityczna, rozwój ekonomiczny i nowoczesność. Największa wada: bezpieczeństwo.

4. TRUJILLO

Największa metropolia północnego Peru z prawie milionem mieszkańców. Silny ośrodek handlowo-usługowy oraz producent trzciny cukrowej i szparagów. Największe zalety: jakość życia i stabilność polityczna. Największe wady: bezpieczeństwo, środowisko naturalne i pogoda.

3. CUZCO

Miasto w południowych Andach zamieszkałe przez około 420 tysięcy ludzi. Z uwagi na bliskość Machu Picchu posiada najsilniejszy w kraju i stale rozwijający się sektor usług turystycznych. Największe zalety: stabilność polityczna i bezpieczeństwo. Największa wada: jakość życia.

2. LIMA

Stolica i największe miasto Peru zamieszkałe przez ponad 10 milionów ludzi. Główne centrum ekonomiczne kraju, w którym skupia się 70 % peruwiańskiego przemysłu. Największe zalety: rozwój ekonomiczny, dostęp do edukacji, nowoczesność i jakość życia. Największe wady: bezpieczeństwo i pogoda.

1. AREQUIPA

Miasto na południu liczące prawie milion mieszkańców. Główne centrum przemysłowe i handlowe kraju z rozwiniętym rękodzielnictwem i eksportem produktów z wełny alpak i wikunii. Największe zalety: przedsiębiorczość, pogoda i infrastruktura techniczna. Wada: bezpieczeństwo.

Piotr M. Małachowski

Piotr M. Małachowski

Przewodnik, podróżnik, społecznik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

Więcej artykułów - Strona internetowa

3 Comments

  1. Po uważnym przeczytaniu stwierdziłem, że Autor uznał wszystkie duże ośrodki miejskie jako potencjalnie niebezpieczne. A jak bezpieczeństwo wygląda w miastach 10000 – 50000 mieszkańców?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.