Między słońcem a deszczem. Najlepsza pora na Machu Picchu

Machu Picchu to wymarzony cel podróży do Peru, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że te marzenia mogą zakończyć się w obfitym deszczu i mlecznej mgle. O pogodzie w najsłynniejszych ruinach Inków pisze Piotr M. Małachowski. 

Piotr M. Małachowski

W Machu Picchu zdarza mi się rozpoznać Polaków po sążnistych wiązankach rzucanych pod adresem pogody. Im bardziej pada, tym przekleństwa są obfitsze. To cieszy rodaka spragnionego usłyszeć w Peru ojczysty język. Z drugiej jednak strony smuci, bo przecież w to miejsce przyjeżdża się nie po to, żeby moknąć, tylko spełnić marzenia.

Kiedy zatem przyjechać do Machu Picchu, żeby nie padało? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma, bo ta najsłynniejsza cytadela Inków położona jest w górach, mniej więcej na wysokości polskich Rysów, a góry – jak wiadomo – rządzą się swoimi prawami. Można jednak ograniczyć ryzyko wystąpienia opadów. Na etapie planowania podróży.

Wybierając termin przyjazdu do Machu Picchu trzeba pamiętać, że występują w nim dwie pory roku. Sucha i deszczowa. Pierwsza trwa od kwietnia do października, a druga od listopada do marca. Czy to oznacza, że pada lub jest sucho tylko w tych okresach? Nie. Opady mogą pojawić się również w niektórych dniach pory suchej. Podobnie jak czasami może w ogóle nie padać w porze deszczowej. Przypominam raz jeszcze – to góry. Na dodatek położone w strefie subtropikalnej na skraju dżungli.

Jak się w tym połapać? Dużo więcej informacji uzyskamy rozkładając obie pory roku na czynniki pierwsze. Dzięki temu wiadomo, że:

  • najwięcej opadów jest w styczniu, słoneczne dni są wówczas rzadkością;
  • miesiące, w których też mocno pada, ale mniej, to grudzień, luty i marzec;
  • w listopadzie często pada przelotnie i można liczyć na więcej słońca;
  • kwiecień i październik są w połowie deszczowe i w połowie słoneczne;
  • czerwiec i wrzesień są bardzo słoneczne i rzadko w nich pada;
  • trzeba mieć życiowego pecha, żeby trafić na deszcz w sierpniu;
  • najwięcej słońca jest w maju i lipcu, jeśli wówczas pada, to chwilowo.

Opadom w Machu Picchu prawie zawsze towarzyszy gęsta mgła, co powoduje drastyczne zmniejszenie widoczności. Bywa, że do zera. Ale warto też mieć na uwadze, że pogoda często zmienia się w ciągu dnia. Tkwi w tym pocieszenie dla tych, którzy trafią rano na deszcz. Jeśli poczekają trochę, później może się przejaśnić.

10 ciekawostek o Machu Picchu:

https://www.youtube.com/watch?v=EYDzEHFsV8w

Piotr M. Małachowski
O Piotr M. Małachowski 67 artykułów
Przewodnik, podróżnik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.