Cierpliwie i powoli. Ekspert radzi jak kupić tańszy bilet do Peru

Bilet do Peru nie należy do tanich, ale może być, jeśli na jego zakup poświęcimy więcej czasu. Marcin Mentel radzi nie poddawać się zbyt szybko, bo tańszy bilet to możliwość zwiedzania tego kraju nieco dłużej.

Marcin Mentel

Z Polski nie ma bezpośrednich lotów Peru. Musimy korzystać z jednego z dużych europejskich hubów lotniczych. Moim zdaniem najlepszy jest Madryt. Wprost do Limy można dolecieć także z Amsterdamu, Paryża i Londynu.

Bezpośrednio nie znaczy jednak tanio. Z tych lotnisk Madryt ma zdecydowanie największą ofertę. Na dziś to: LATAM, Iberia, KLM, Air France i Air Europa. Samoloty wszystkich tych linii latają bezpośrednio do peruwiańskiej metropolii. Natomiast jeżeli w podróży nie przeszkadza dodatkowa przesiadka, także w Stanach Zjednoczonych, możemy poszukać lotów w liniach: Avianca, Lufthansa, Taca, TAM, British Airways, American Airlines i Continental. Przy czym należy pamiętać, że do przesiadki w USA potrzebna jest wiza tranzytowa.

W czasie wypraw z plecakiem najważniejsza jest cena biletu, dlatego najlepiej polować na bilet lotniczy na stronach przewoźników. I to z dużym wyprzedzeniem. Osobiście odradzam korzystanie z różnego rodzaju wyszukiwarek, gdyż jeszcze nigdy nie znalazłem biletu tańszego niż na stronach przewoźników. Wyszukiwarki są bardzo pomocne w wyszukiwaniu połączeń, ale samego kupna biletów warto dokonywać na stronach linii lotniczych. To oczywiście moje zdanie, w konkretnych przypadkach może okazać się inaczej.

Latać taniej często oznacza długie oczekiwanie na lotnisku. Nawet kilka lub kilkanaście godzin. To cena, którą musimy zapłacić. Kiedyś spędziłem dziewięć godzin na lotnisku w Bogocie czekając na lot do Limy, ale bilet w jedną stronę z Madrytu kosztował mnie niewiele. Było więc warto.

Należy także wspomnieć, że wybierając się do Peru trzeba mieć przy sobie bilet powrotny. Nie dotyczy to rezydentów tego kraju. Bez biletu powrotnego obsługa linii lotniczych w ogóle nie wpuści pasażera na pokład. Przepis ten można obejść pokazując przy odprawie rezerwację biletu powrotnego z innych linii lotniczych. Najczęściej wygląda ona dokładnie tak samo, jak bilet, więc jest nie do sprawdzenia w czasie kontroli.

Najpierw jednak musimy dostać się na samolot w stronę Peru. Jeśli robimy to tanimi liniami, trzeba pamiętać, że jeżeli przewoźnik ten spóźni się, albo odwoła lot, stracimy bilet na przelot nad Atlantykiem. Stąd też trzeba tak zaplanować dolot do lotniska głównego, aby mieć wystarczająco dużo czasu na przesiadkę.

Podczas szukania biletów można trafić na cenowe paradoksy. Chodzi o promocje z lotnisk, które nie są związane z danym kierunkiem. Ale tylko pozornie, gdyż linie lotnicze współpracują ze sobą w ramach aliansów. Dlatego warto sprawdzać połączenia na przykład z Londynu i Manchesteru, bo w ramach takiej współpracy bilet na trasie Londyn – Amsterdam – Lima może być tańszy niż na trasie Amsterdam – Lima. Choć w grę wchodzi ten sam lot i ten sam operator.

Warto w końcu wziąć pod uwagę porty lotnicze w Ameryce Południowej. Z Frankfurtu, Paryża, czy Madrytu często można taniej dolecieć najpierw do Caracas w Wenezueli, albo Bogoty w Kolumbii i stamtąd dalej do Limy.

Niewątpliwie na kupno taniego biletu lotniczego należy poświęcić dużo czasu. Oznacza to spędzenie wielu godzin w internecie. Warto nie poddawać się, bo tańszy bilet to możliwość zwiedzania Peru kilka dni dłużej.

Marcin Mentel
O Marcin Mentel 26 artykułów
Pilot wycieczek, przewodnik, podróżnik, bloger, pomysłodawca agencji trampingowej www.peruexpedicion.com. Wybierasz się do Peru, Boliwii lub Ekwadoru? Skontaktuj się z Marcinem.

11 Comments

  1. Przykład z Warszawy do Limy z przesiadkami oczywiście jedna też w Amsterdamie ok 5500 PLN. Jeśli wybierzemy lot do Limy z Amsterdamu to zapłacimy 3500PLN a lot z Warszawy do Amsterdamu to koszt 300zł.

  2. Z Europy czesto najtaniej wychodzi wylot z Barcelony lub Madrytu liniami z USA, zwlaszcza American Airlines lub czasem Delta, z przesiadka w Stanach (w przypadku American Airlines jest to Miami albo Dallas). Obecnie American ma w ofercie bilety do Peru z Madrytu/Barcelony za okolo 500-550 EUR i co wiecej, mozna kupic bilet od razu do miasta wewnatrz Peru po przesiadce w Limie, czyli np. Cusco czy Arequipy. Bilety krajowe sa wtedy obslugiwane przez LAN. Kupujac taki bilet unikamy bardzo drogich biletow LAN przeznaczonych dla cudzoziemcow. Obecna promocja American konczy sie 17 kwietnia, ale na pewno pojawia sie kolejne.

  3. Nam udało się trafić ponad dwa lata temu na promocję w KLM. Bilety Earszawa Amsterdam Panama Lima Amsterdam Warszawa trafiliśmy za 2000 zł tyle że z półrocznym wyprzedzeniem…

  4. Fajne opcje pojawiają się przez Turcję do Kolumbii a tam przesiadka do Lima. To za sprawą niezłych promocji linii tureckich na trasie Warszawa – Bogota … warto filować bo widywałem okazje Warszawa – Bogota przez Turcję za ok 1500zł. A tam na „Lana” można trafić bilet Bogota Lima za ok nawet 800zł

  5. w 2013 trafił mi się błąd w taryfie i za bilet BCN-LIM-BCN zapłaciłam niecałe 900 zł, anulacji nie było więc znalazłam się wśród szczęśliwców, którzy postawili swe stopy na peruwiańskiej ziemi, warto subskrybować strony zajmujące się tanimi lotami jak f4f np, jedyny mankament błędów jest taki, ze nie wybierzemy dat, które nas interesują tylko musimy wpasować się w te w których błąd występuje a także niestety liczyć się z ryzykiem anulacji. A teraz właśnie widzę Limę z wylotem i powrotem do Londynu za 1775 zł więc nie jest źle: https://www.flipo.pl/pl/calendars/list/3051?utm_source=pushcrew&utm_medium=post&utm_campaign=lcy-lim-6.4.2016&pushcrew_powered

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.