Dziesięć tańców z duszą i miejsca, gdzie można je zobaczyć

Około tysiąc tańców naliczono do tej pory w Peru. Oto dziesięć, które najbardziej oddają charakter tego kraju. Pisze o tym – wraz z listą miejsc i okazji, w których można zobaczyć je „na żywo” – Piotr M. Małachowski.

Piotr M. Małachowski

Nigdy nie oglądałem tylu tańców, co w Peru. I ciągle mi mało. Skąd się to wzięło? Ano stąd, że w peruwiańskich tańcach można zobaczyć nie tylko kolorowe stroje i kunszt tancerzy, ale także ocean lokalnych zwyczajów, uparcie pielęgnowaną tradycję i wielką historię tego kraju.

Spokojnie, nie będę tym zamęczał. Tym bardziej, że tańców w Peru będzie z tysiąc. W samym tylko Puno nad Jeziorem Titicaca – peruwiańskiej „stolicy folkloru“ – naliczono ich 350.

Wybrałem dziesięć. Dziesięć tańców, które według mnie najlepiej oddają… No właśnie, co? Chyba fragmenty peruwiańskiej duszy, bo nie ma takiego tańca, który oddaje ją w całości. Te elementy to: ccapac chunchu, carnaval cusqueño, contradanza, danza de las tijeras, diablada puneña, huaylas, majeño, marinera, valicha i wititi. Fragmenty tych tańców można zobaczyć w poniższym wideo. A „na żywo”? Nie wszystkie naraz i nie wszystkie w jednym miejscu. Oto niektóre możliwości:

  • Centro Qosqo de Arte Nativo przy Avenida del Sol w Cuzco: codziennie, wstęp z biletem turystycznym;
  • Brisas del Titicaca przy Jirón Heroes de Tarapacá w Limie: od poniedziałku do soboty, wstęp od 40 soli;
  • Fiesta de la Virgen de la Candelaria w Puno: na początku lutego każdego roku; wstęp wolny na większość występów;
  • Fiesta del Señor de Quyllur Rit’i pod lodowcem Sinakara koło osady Mahuayani: maj lub czerwiec, wstęp wolny;
  • Fiesta de la Virgen del Carmen w Paucartambo: w połowie lipca, wstęp wolny;
  • droższe od innych restauracje w strefach turystycznych, zwłaszcza w Cuzco, Arequipie i Limie: codziennie, wstęp w ramach konsumpcji;
  • budynki i tereny szkół: podczas otwartych dla publiczności uroczystości szkolnych, wstęp wolny lub za niewielką opłatą;
  • festyny i uliczne parady organizowane z okazji rocznic miast i miasteczek: wybrane dni w roku, wstęp wolny;
  • publiczne procesje religijne: wybrane dni w roku, wstęp wolny;
  • miejskie place i skwery: głównie weekendowe wieczory, kiedy tancerze mają próby (bez tanecznych strojów), wstęp wolny.

10 wybranych tańców z Peru:

https://www.youtube.com/watch?v=5ZoKwHhnjTQ

Piotr M. Małachowski
O Piotr M. Małachowski 67 artykułów
Przewodnik, podróżnik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.