Skarby Inków i ich poprzedników zostały ukryte w kamieniu

W kamieniu zaklęte są prawdziwe skarby. Tiahuanaco, Pachacamac, Sacsayhuaman, czy Ollantaytambo to monumentalne budowle z dawnych czasów, które zachwycają do tej pory. W specjalnym opracowaniu pisze o nich Ksymena Jasiewicz.

Ksymena Jasiewicz

Hiszpanie, którzy pięć wieków temu najechali inkaskie państwo, szukali w nim złotego kruszcu i drogich kamieni. Znaleźli je. Prawdziwym skarbem Inków było jednak coś innego. Ludzkie umiejętności pozwalające budować niespotykane twierdze, pałace, świątynie i domy.

Nie wszystkie są dziełem Inków. Niektóre zostały przez nich jedynie przejęte i udoskonalone. Wszystkie jednak świadczą o niespotykanym talencie budowniczych i zdumiewającej pracy, którą wykonali.

Pomimo zniszczeń ze strony konkwistadorów, monumentalne dzieła z przeszłości – w różnym stanie – pozostały do tej pory. Współczesne zainteresowanie przyciągają zwłaszcza Tiahuanaco, Pachacamac, Sacsayhuaman, czy Ollantaytambo. Istnieją także pomniejsze budowle – Quenco i Tambo Machay koło Cuzco.

O ukrytych w kamieniu skarbach i związanych z nimi historiach piszę w opracowaniu, do którego zapraszam. Życzę miłej lektury i udanych podróży!

Opracowanie w postaci pliku PDF otworzy się po kliknięciu w grafikę:

Ksymena Jasiewicz
O Ksymena Jasiewicz 22 artykuły
Z wykształcenia historyk i polonista; pracuje w szkole podstawowej. Każdy peruwiański temat rozpatruje ze wszystkich stron. Jej sympatia do Peru trwa trzydzieści lat i stale się pogłębia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.