Lago Titicaca: Najwyższe jezioro żeglowne świata w pigułce

Peruwiańskie Uros, Amantani, Taquile, czy boliwijska Wyspa Słońca to ikony Titicaca – najwyżej położonego jeziora żeglownego na świecie. Przydatne nie tylko w podróży dane na jego temat zebrała i opracowała Ksymena Jasiewicz.

Ksymena Jasiewicz

Titicaca to jezioro o łagodnie pofałdowanych brzegach, z którego toni wyłaniają się malownicze wyspy. Patrząc na północ zobaczyć można, jak zachodzące słońce ostatnimi promieniami omiata Sierrę. Gdy spoglądamy na wschód, naszą uwagę przykuje Kordyliera Królewska. Krajobraz mistyczny, sprawiający wrażenie, jakby stanowił początek i koniec nie tylko jakiejś cywilizacji, ale wręcz początek i koniec… czasu.

To tutaj, zgodnie z legendą, Viracocha po potopie najpierw przynoszącym zagładę, a następnie odnawiającym ziemię dokończył dzieło wielkiego stworzenia. To tutaj, na wyspy, przybył boski Inti, dając ziemi swe dzieci – pierwszych Inków. To tutaj wreszcie, w czasach nam współczesnych, doświadczyć możemy wielowiekowej, a wciąż żywej tradycji.

Piszę o tym w opracowaniu w opracowaniu, do którego zapraszam. Życzę miłej lektury i udanych podróży!

Opracowanie w postaci pliku PDF otworzy się po kliknięciu w grafikę:

Ksymena Jasiewicz
O Ksymena Jasiewicz 22 artykuły
Z wykształcenia historyk i polonista; pracuje w szkole podstawowej. Każdy peruwiański temat rozpatruje ze wszystkich stron. Jej sympatia do Peru trwa trzydzieści lat i stale się pogłębia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.