Kordyliera Biała to serce i fenomen Ameryki Południowej

Licząca dziesiątki wiecznie ośnieżonych szczytów Kordyliera Biała jest nie tylko wielką atrakcją dla miłośników górskich wędrówek i wspinaczek. To pełen historii fenomen Andów, a także serce kontynentu. Pisze o nim Ksymena Jasiewicz. 

Ksymena Jasiewicz

Kordyliera Biała to wiecznie ośnieżone szczyty, z najwyższym Huascaránem i najczęściej oglądanym na szklanym ekranie, ale rzadko identyfikowanym z Peru – Artesonraju. Jest też Alpamayo uznawany za najpiękniejszą górę świata. Do tego pół setki innych śnieżników o wysokości ponad 5700 metrów nad poziomem morza i 650 – najwięcej na świecie – lodowców w strefie równikowej.

To istny cud natury. Fenomen serca Ameryki Południowej. Ale Cordillera Blanca to nie tylko niezwykła atrakcja dla miłośników górskich wędrówek i wspinaczek. To także łatwo dostępne piękne pejzaże, surowe współistnienie przyrody i ludzi, liczne stanowiska archeologiczne, ciekawa historia oraz aura indiańskiej tradycji. Piszę o tym wszystkim w opracowaniu, do którego zapraszam. Życzę miłej lektury i udanych podróży!

Opracowanie w postaci pliku PDF otworzy się po kliknięciu w grafikę:

Ksymena Jasiewicz
O Ksymena Jasiewicz 22 artykuły
Z wykształcenia historyk i polonista; pracuje w szkole podstawowej. Każdy peruwiański temat rozpatruje ze wszystkich stron. Jej sympatia do Peru trwa trzydzieści lat i stale się pogłębia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.