Fiesta fiestę fiestą pogania: Kalendarz świat i uroczystości

Peruwiańczycy mają w roku aż trzy tysiące okazji do świętowania, o czym łatwo przekonać się podróżując po ich kraju. Jakie fiesty są najlepsze? Polecamy opracowanie Piotra M. Małachowskiego na ten temat.

Piotr M. Małachowski

Gdybym miał wybrać najbardziej rozbawione miejsce w Peru, wybrałbym andyjską Jauję i jej okolice. W temacie fiest pierwsza peruwiańska stolica dosłownie kładzie na łopatki. Zdarza się, że tańce ruszają tam w… poniedziałek o siódmej rano. Nie ma to jak dobrze zacząć tydzień, prawda?

Choć muszę przyznać, że boję się już do tego uroczego miasteczka przyjeżdżać. Człowiek chciałby odpocząć po podróży i zaaklimatyzować się spokojnie przed trekkingiem na położony niedaleko lodowiec, a tu masz babo placek. Zachęcająca do ruchu muzyka „na żywo“, lejące się strumieniami piwo i zapraszający do zabawy ludzie ubrani na dodatek w piękne, kolorowe stroje. Głupio odmówić. Zatem nie odmawiam. A potem wchodzę na pięciotysięcznik jakby dopiero co wyciągnięty psu z gardła.

Mówi się trudno i żyje dalej. Do kolejnej fiesty. Ktoś policzył, że Peruwiańczycy mają rocznie trzy tysiące okazji do świętowania. Chyba nie pomylił się. Świadczy o tym przygotowane przeze mnie kalendarium świątecznych wydarzeń. Miałem problem zdecydować się na te najlepiej oddające ducha i charakter tego kraju.

Podróżując po nim nie trzeba mieć jednak takich zmartwień. Trafić na fiestę w Peru to jak zjeść bułkę z masłem. Zawsze coś się trafi. A to defilada, a to prezentacja, a to procesja, a to korowód, a to zwykła ulica, na rogu której można zebrać się w kilka osób i zacząć mocno lokalną imprezę bez specjalnego powodu. Jestem jednak przekonany, że opracowanie na ten temat pozwoli wybrać w morzu peruwiańskich świąt i uroczystości to, co wydaje się najbardziej interesujące. A o to przecież w podróży po tym kraju chodzi.

Życzę owocnej lektury  i oczywiście udanej zabawy w Peru!

Opracowanie w postaci pliku PDF otworzy się po kliknięciu w grafikę:

kalendarz-fiest-w-peru

Piotr M. Małachowski
O Piotr M. Małachowski 67 artykułów
Przewodnik, podróżnik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.