Fakty i legenda od kuchni: W jaki sposób działało państwo Inków

Prawo, administracja, podziały społeczne, powinności obywateli, system dróg, armia i religia – to główne filary, na których oparty był Kraj Czterech Dzielnic, czyli państwo Inków. Informacje o nich zebrała i opracowała Ksymena Jasiewicz. 

Ksymena Jasiewicz

Państwo Inków tworzyły cztery dzielnice: leżące na wschodzie Anti Suyu, na zachodzie – Conti Suyu, na południu – Colla Suyu i Chincha Suyu na północy. Zbiegały się one w „Pępku Świata” – Cuzco, stolicy imperium. To najkrótszy opis. Sięgnięcie dalej pozwala zgłębić niezwykłą historię.

Wybrałam z niej filary, które stanowiły o sile Inków. To rozwiązania administracyjne i prawne, podział na klasy społeczne, sposób zarządzania ziemią i dobrami, prawa i powinności obywateli, wojsko, system dróg, rola mitów oraz wierzenia religijne. Tak powstało opracowanie, które porządkuje i przybliża informacje o tym dawnym kraju. Życzę miłej lektury i udanych podróży!

Opracowanie w postaci pliku PDF otworzy się po kliknięciu w grafikę:

Ksymena Jasiewicz
O Ksymena Jasiewicz 22 artykuły
Z wykształcenia historyk i polonista; pracuje w szkole podstawowej. Każdy peruwiański temat rozpatruje ze wszystkich stron. Jej sympatia do Peru trwa trzydzieści lat i stale się pogłębia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.