Atahualpa, Huascar i Pizarro, czyli o początku końca imperium

Dwaj królowie walczący ze sobą o pełnię władzy i Europejczyk zamierzający przejąć ich kraj – tak wyglądały kulisy wydarzeń decydujących o upadku imperium Inków. O historii niczym z sensacyjnego filmu pisze Ksymena Jasiewicz.

Ksymena Jasiewicz

Atahualpa i Huascar to bracia – prawowici Inkowie, którzy zapragnęli samodzielnej władzy, natomiast Francisco Pizarro to przywódca hiszpańskich konkwistadorów zamierzający przejąć ich kraj. Tak wyraziste osobowości gwarantują ciąg zaskakujących wydarzeń nie tylko w książkach i filmach. Ci trzej mężczyźni zagwarantowali je w historii, która zakończyła się upadkiem inkaskiego imperium.

To z jednej strony historia niebywała, a z drugiej – wciąż mało znana. Także wśród podróżników odwiedzających Peru. Warto zapoznać się z nią, by wiedza o kraju, który swe istnienie w dużej mierze zawdzięcza dziedzictwu Inków, była pełniejsza.

Piszę o niej w opracowaniu, do którego serdecznie zapraszam. Życząc oczywiście miłej lektury i udanych podróży!

Opracowanie w postaci pliku PDF otworzy się po kliknięciu w grafikę:

Ksymena Jasiewicz
O Ksymena Jasiewicz 22 artykuły
Z wykształcenia historyk i polonista; pracuje w szkole podstawowej. Każdy peruwiański temat rozpatruje ze wszystkich stron. Jej sympatia do Peru trwa trzydzieści lat i stale się pogłębia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.