Tkaniny z południa: Zachwyt nad artyzmem dawnych kultur

Powstałe przed tysiącami lat na południowym wybrzeżu Peru tkaniny uważane są za najlepsze wyroby włókiennicze, jakimi może poszczycić się cały starożytny świat. W specjalnym raporcie pisze o tym Ksymena Jasiewicz.

Ksymena Jasiewicz

Rozciągające się na południe od Limy peruwiańskie wybrzeże jest pod każdym względem niepowtarzalne. Rozwijające się tam kultury Paracas i Nazca miały charakter ściśle religijny. Pozostałości po nich zadziwiają kunsztem rzemieślniczym, a ceramika, jaka wyszła spod ich ręki, jest arcydziełem. Jednakże niemy zachwyt ogarnia, gdy zobaczy się tkaniny.

Należą do najznakomitszych w całym Peru. Nie tylko pięknie barwione, kunsztownie haftowane, ale też mozolnie ozdabiane. Tkactwo było wyrazem przekazu artystycznego. Suchy klimat, charakterystyczny dla tego regionu, pozwolił przetrwać tkaninom w niezwykle dobrym stanie. Znawcy twierdzą nawet, że te znalezione w Paracas są najlepszymi wyrobami włókienniczymi, jakimi może szczycić się cały świat starożytny.

Piszę o tym w opracowaniu, do lektury którego serdecznie zapraszam. Życząc oczywiście udanych podróży!

Opracowanie w postaci pliku PDF otworzy się po kliknięciu w grafikę:

Ksymena Jasiewicz
O Ksymena Jasiewicz 22 artykuły
Z wykształcenia historyk i polonista; pracuje w szkole podstawowej. Każdy peruwiański temat rozpatruje ze wszystkich stron. Jej sympatia do Peru trwa trzydzieści lat i stale się pogłębia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.