Medycyna starego Peru bez tajemnic: Od magii do zdrowia

Medycyna starego Peru, której część przetrwała do naszych czasów i jest stosowana przez wielu Peruwiańczyków, wzbudza spore zainteresowanie. Oto kompleksowe opracowanie na ten temat przygotowane przez Ksymenę Jasiewicz.

Ksymena Jasiewicz

Chyba mało kto zdaje sobie sprawę, że indiańscy uzdrawiacze w dawnym Peru z powodzeniem potrafili przeprowadzić trepanację czaszki. Okazuje się, że mało higieniczne warunki i prymitywne narzędzia chirurgiczne nie stanowiły ograniczenia, czy przeszkody wobec wiedzy uzdrawiacza, częstokroć wędrownego, przemierzającego z cennymi ziołami stare, peruwiańskie prowincje. Zyskali nawet uznanie Hiszpanów, którzy próbowali wprowadzać na te tereny lecznicze rośliny europejskie, ale szybko przekonali się o wyższości miejscowej flory.

Do popularności tej medycyny przyczyniali się także księża wypisujący i powielający „recepty”. Nadmienić także wypada, że lecznicze praktyki niejednokrotnie zazębiały się z uprawianą magią, jednakże – jako część wszechobecnych wierzeń indiańskich – „magia“ w codzienności Peru dziwić nie powinna.

Piszę o tym w opracowaniu, do lektury którego serdecznie zapraszam. Życząc oczywiście udanych podróży!

Opracowanie w postaci pliku PDF otworzy się po kliknięciu w grafikę:

Ksymena Jasiewicz
O Ksymena Jasiewicz 22 artykuły
Z wykształcenia historyk i polonista; pracuje w szkole podstawowej. Każdy peruwiański temat rozpatruje ze wszystkich stron. Jej sympatia do Peru trwa trzydzieści lat i stale się pogłębia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.