Kanion Colca: Potęga gór i przestrzeni na wyciągnięcie ręki

W Kanionie Colca zmieściłoby się 116 ustawionych na sobie 10-piętrowych wieżowców. Oprócz głębokości ta atrakcja południowego Peru oferuje także trasy trekkingowe, lokalne zwyczaje i polską historię. Pisze o tym Ksymena Jasiewicz.

Ksymena Jasiewicz

Około 100 km na północny zachód od Arequipy znajduje się najgłębszy kanion świata. Kanion, który jest dwukrotnie głębszy od Grand Canyon of Colorado. Colca. Ma długość niemal 120 kilometrów, jedna ze ścian wznosi się na ponad 3200 metrów, natomiast druga osiąga wysokość 4200 metrów nad poziomem rzeki. Przemawia to na korzyść Colca w toczącym się sporze o pierwszeństwo głębokości – konkuruje z nim bowiem znajdujący się także w rejonie Arequipa kanion rzeki Cotahuasi, który wcina się na głębokość 3370 metrów.

Co takiego jest w Colce? Dlaczego budzi podziw, entuzjazm, a nawet przerażenie? Często też czaruje i urzeka? Piszę o tym w opracowaniu, do którego zapraszam. Życzę miłej lektury i udanych podróży!

Opracowanie w postaci pliku PDF otworzy się po kliknięciu w grafikę:

Ksymena Jasiewicz

Ksymena Jasiewicz

Z wykształcenia historyk i polonista; pracuje w szkole podstawowej. Jej sympatia do Peru trwa trzydzieści lat i stale się pogłębia

Więcej artykułów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.