Kanion Colca: Potęga gór i przestrzeni na wyciągnięcie ręki

W Kanionie Colca zmieściłoby się 116 ustawionych na sobie 10-piętrowych wieżowców. Oprócz głębokości ta atrakcja południowego Peru oferuje także trasy trekkingowe, lokalne zwyczaje i polską historię. Pisze o tym Ksymena Jasiewicz.

Ksymena Jasiewicz

Około 100 km na północny zachód od Arequipy znajduje się najgłębszy kanion świata. Kanion, który jest dwukrotnie głębszy od Grand Canyon of Colorado. Colca. Ma długość niemal 120 kilometrów, jedna ze ścian wznosi się na ponad 3200 metrów, natomiast druga osiąga wysokość 4200 metrów nad poziomem rzeki. Przemawia to na korzyść Colca w toczącym się sporze o pierwszeństwo głębokości – konkuruje z nim bowiem znajdujący się także w rejonie Arequipa kanion rzeki Cotahuasi, który wcina się na głębokość 3370 metrów.

Co takiego jest w Colce? Dlaczego budzi podziw, entuzjazm, a nawet przerażenie? Często też czaruje i urzeka? Piszę o tym w opracowaniu, do którego zapraszam. Życzę miłej lektury i udanych podróży!

Opracowanie w postaci pliku PDF otworzy się po kliknięciu w grafikę:

Ksymena Jasiewicz
O Ksymena Jasiewicz 22 artykuły
Z wykształcenia historyk i polonista; pracuje w szkole podstawowej. Każdy peruwiański temat rozpatruje ze wszystkich stron. Jej sympatia do Peru trwa trzydzieści lat i stale się pogłębia.

1 Comment

  1. W tym roku , wraz żoną zeszliśmy z Cabanaconde do Sangalle i wróciliśmy na nogach. Była to niezła gimnastyka. Młodzi ludzie nie wytrzymywali trudów i wracali już na mułach. Mięśnie bolały ale właścicielka hotelu podarowała nam maść i było ok. Wspaniałe przeżycie, a do tego jeszcze w dniu powrotu zatrzęsła się ziemia 4,3 w skali Richtera. Dziwne wrażenie. No i na wejściu latały 2 kondory, co jest niesłychaną rzadkokścią w tym miejscu. I ciekawostka: przy zejściu do Sangalle jest tablisa pamiątkowa upamiętniająca Polaków, którzy jako pierwsi spłynęli w 1981r. Knałem Colca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.