Zaginione miasta, do których łatwo można dotrzeć

Zaginione miasta w Peru nadal istnieją, choć nie są już tak bardzo zaginione. Do niektórych można dostać się bez większego problemu. Inne osiągnąć nieco trudniej, ale warto to zrobić. Oto dziesięć z nich.

1. Rúpac

Machu Picchu koło Limy

Zbudowane ponad 800 lat temu przez kulturę Atavillos andyjskie miasto. Leży na wysokości 3400 metrów nad poziomem morza i nazywane jest „Machu Picchu Limy“. Ze stolicy Peru można dostać się do jego bram w jeden dzień.

2. Cajamarquilla

ruiny w Limie

Ruiny jednego z największych miast z cegły adobe w starożytnym Peru. Można do nich dojechać z centrum Limy. Miasto zbudowano w VII wieku. Do tej pory zachowały się fragmenty ulicznych labiryntów, placów, świątyń i piramid.

3. Choquequirao

miasto podobne do Machu Picchu

Zbudowane przez Inków na wysokości 3050 metrów nad poziomem morza miasto. Jego nazwa w języku keczua oznacza „kolebkę złota“. Zachowały się budynki i tarasy uprawne. Wyprawa w to miejsce z Cuzco trwa dwa dni.

4. Sechín

ofiary z ludzki w Peru

Położona na piasku w zielonej dolinie i licząca ponad 3000 lat zabudowa, którą uznaje się za stolicę kultury Sechín. Prawdopodobnie składano w niej liczne ofiary z ludzi. Na dojazd w to miejsce z Limy potrzeba pięciu godzin.

5. Machu Picchu

miasto Inków

Położone na wysokości 2430 metrów nad poziomem morza i najlepiej zachowane inkaskie miasto. Po latach zapomnienia stało się główną atrakcją turystyczną Peru. Na dojazd w to miejsce najszybszą drogą z Cuzco potrzeba czterech godzin.

6. Huayuri

tajemnicze miasto na pustyni w Peru

Ruiny tajemniczego miasta na pustyni. Prawdopodobnie powstało u schyłku kultury Nazca i było zamieszkane w czasach Inków. Można tam dojechać w około dwie godziny, z Ica lub Nazca, podróżując głównie Trasą Panamerykańską.

7. Huaquis

opuszczone miasto w Peru

Miasto w Andach na wysokości 3800 metrów nad poziomem morza. Ponad 100 lat temu zostało opuszczone przez mieszkańców, przez co wygląda jak miasto-zjawa. Najłatwiej, w około sześć godzin, dostać się tam z Huancayo.

8. Cahuachi

miasto kultury Nazca

Zbudowane 1500 lat temu centrum ceremonialne kultury Nazca. Jego nazwa oznacza „miejsce, w którym żyją wizjonerzy“. Można się tam dostać z miasta Nazca, choć łatwo zgubić się na pustyni. Z Limy to siedem godzin jazdy.

9. Kuélap

opuszczone miasto w Amazonii

Zespół architektoniczny w północno-wschodnich Andach zbudowany w czasach Inków przez podbitą przez nich kulturę Chachapoyas. Z miasta o tej samej nazwie można się tam dostać w dwie godziny, ostatni odcinek pokonując kolejką linową.

10. Marcahuamachuco

inne Machu Picchu w Peru

Dawny ośrodek polityczny, administracyjny i wojskowy w północnych Andach na wysokości 3700 metrów nad poziomem morza. Rozwinął się w czasach kultury Huari i został podbity przez Inków. Dojazd  z Trujillo w niecałe cztery godziny.

Wyprawy

Piotr M. Małachowski
O Piotr M. Małachowski 7 artykułów
Twórca i redaktor naczelny portalu Kochamy Peru. Organizuje i prowadzi wyprawy do wszystkich krajów Ameryki Południowej. W Peru działa społecznie w Stowarzyszeniu Wincentego à Paulo

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*