TOP 10 Peru: Gringos jadą na południe. Lokalsi wolą północ

Inkaskie Machu Picchu to najbardziej popularne wśród obcokrajowców miejsce turystyczne w Peru. Numer jeden Peruwiańczyków jest taki sam, ale reszta zupełnie inna. Pisze o tym Piotr M. Małachowski.

Odwiedzających Peru zadziwia skrupulatność z jaką przy każdej okazji miejscowi notują imię, nazwisko i narodowość turysty. Po co to wszystko? Głównie do celów statystycznych. To dzięki temu wiadomo które miejsca cieszą się w tym kraju największym zainteresowaniem.

Dane z ostatnich pięciu lat nie pozostawiają złudzeń. Na liście najczęściej odwiedzanych miejsc w Peru niepodzielnie i zgodnie króluje Machu Picchu. Tę dawną cytadelę Inków odwiedza co roku grubo ponad milion turystów. Dwie trzecie z nich przyjeżdża z zagranicy, a reszta to Peruwiańczycy.

Dalej są już tylko różnice, bo „gringos” zwiedzają zupełnie coś innego niż „lokalsi”. Zdecydowana większość obcokrajowców jedzie na południe, natomiast miejscowi udają się na północ i poświęcają więcej czasu Limie. Dlaczego? Przez pieniądze. Peruwiańczyków ogólnie nie stać, by zwiedzać najbardziej promowane miejsca w swoim kraju.

Inny powód to geografia. Peru jest zbyt duże, by zwiedzić je całe podczas standardowej, dwutygodniowej wycieczki. Turysta zagraniczny wybiera więc południową, najbardziej popularną i najlepiej opisaną część. A turysta peruwiański jedzie tam, gdzie ma taniej.

TOP 10 według turystów zagranicznych:

 1. Machu Picchu
 2. Sacsayhuamán
 3. Ollantaytambo
 4. Písac
 5. Klasztor Świętej Katarzyny w Arequipie
 6. Kanion Colca
 7. Linie i geoglify Nazca
 8. Park Archeologiczny Raqchi
 9. Wyspa Taquile na Jeziorze Titicaca
 10. Wyspy Ballestas na Oceanie Spokojnym

TOP 10 według turystów peruwiańskich:

 1. Machu Picchu
 2. Muzeum Kongresu i Świętej Inkwizycji w Limie
 3. Kompleks Turystyczny Quistococha w Iquitos
 4. Muzeum Grobów Władcy z Sipán w Lambayeque
 5. Rezerwat Narodowy Paracas
 6. Park Narodowy Huascarán
 7. Świątynia Słońca i Świątynia Księżyca w Trujillo
 8. Muzeum Archeologii, Antropologii i Historii Peru w Limie
 9. Sanktuarium Archeologiczne Pachacamac
 10. Chan Chan w Trujillo
Piotr M. Małachowski
O Piotr M. Małachowski 39 artykułów
Przewodnik, podróżnik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.