Santa Rosa de Ocopa: Mistyczny klasztor ukryty w Andach

Andyjski klasztor Santa Rosa de Ocopa to jeden z najpiękniejszych sakralnych obiektów w Peru i źródło bogatej historii na temat amazońskiej części tego kraju. Pisze o nim Ksymena Jasiewicz.

Andyjskie Concepción, niewielkie miasto w dolinie rzeki Mantaro, dwukrotnie okrzyknięto heroicznym. Pierwszy raz po bohaterskich walkach toczonych pod wodzą generała San Martina, a po raz drugi – w związku z rozgrywającą się niegdyś wojną o Pacyfik. Niedaleko znajduje się jedna z peruwiańskich perełek architektonicznych. To osiemnastowieczny, franciszkański klasztor, przez wielu uważany za najpiękniejszy w całym Peru: Convento Santa Rosa de Ocopa.

Klasztor założył w 1725 roku Francisco Jimenez de San José. Otrzymał swą nazwę, gdyż w pobliżu znajduje się kościół poświęcony świętej Róży z Limy.1)http://jabenito.blogspot.com/2010/10/en-la-biblioteca-nacional-exposicion.html Budynek otoczony zielenią prezentuje prostą, lecz piękną w swej prostocie architekturę. Łuki, dziedzińce, fontanny, galerie… Każdy zakątek, każdą ścianę klasztoru przepełniają szczegóły świadczące o nagromadzonej przez stulecia kulturze – obrazy, ryciny, rzeźby i księgi od pierwszego kroku dają poczucie podróży w czasie. Gdy zdamy sobie sprawę z płynącego zewsząd spokoju i wszechobecnego poczucia zanurzenia w miejscu świętym, docenimy unikalny mistycyzm klasztoru.2)http://shuichitravels.blogspot.com/2007/08/el-valle-del-mantaro-el-convento-de.html

Wzrok przyciąga zbocze Cerro Jerusalem ponad kompleksem klasztornym, na którym widnieje wizerunek krzyża uformowany w latach 1950-1954 przez studentów teologii z rosnących tam drzew eukaliptusowych.3)https://es.wikipedia.org/wiki/Convento_de_Santa_Rosa_de_Ocopa Pierwotnie klasztor był ośrodkiem szkoleniowym dla misjonarzy udających się w głąb najbardziej odległych terenów Amazonii. Wielu duchownych podejmujących chrystianizację środkowego i wschodniego Peru straciło wówczas życie.4)http://jabenito.blogspot.com/2010/10/en-la-biblioteca-nacional-exposicion.html

Na uwagę zasługuje muzeum klasztorne obejmujące trzy sekcje: dział historii misji – prezentujący wystawę map i zdjęć dokumentujących działalność chrystianizacyjną w selwie, dział etnograficzny – eksponujący rzemiosło artystyczne i garderobę oraz dział zoologiczny – przedstawiający okazy miejscowej fauny i flory.5)http://www.deperu.com/cultural/museos/museo-etnografico-y-pinacoteca-santa-rosa-de-ocopa-4307

Biblioteka klasztorna nie tylko gromadzi 25 tysięcy woluminów, pośród których znajdują się ponadstuletnie dzieła o różnorodnej tematyce: religijnej, geograficznej, przyrodniczej, historycznej (najstarszy tom pochodzi z 1490 roku), ale również urzeka staroświeckim pięknem.6)http://jabenito.blogspot.com/2010/10/en-la-biblioteca-nacional-exposicion.html Pierwsze wrażenie po wejściu do biblioteki wywołuje oniemienie. Tego, co widzimy, wręcz nie da się opisać. To nie tylko odczucia wizualne, lecz przede wszystkim atmosfera. Atmosfera potęgująca myśl o podróży w czasie.

W trosce o stan zbiorów inkunabuły nie są powszechnie dostępne zwiedzającym. Mimo to, w powietrzu unosi się zapach przeszłości. Ciekawa jest także wystawa kolonialnej sztuki sakralnej, podobnie jak ekspozycja prac współczesnego artysty Josué Sáncheza.

Wrota konwentu w Ocopie otwarte są dla zwiedzających przez cały rok, oprócz wtorków. Chcąc zwiedzić ten kompleks można liczyć na bardzo przyjazne przyjęcie, jednakże do porozumienia przyda się znajomość języka hiszpańskiego7)Peru [red.:] Maryanne Blacker, dz. cyt., s. 187.. Oprowadzający po nim lokalni przewodnicy nie znają żadnego innego.

Przypisy:   [ + ]

1, 4, 6. http://jabenito.blogspot.com/2010/10/en-la-biblioteca-nacional-exposicion.html
2. http://shuichitravels.blogspot.com/2007/08/el-valle-del-mantaro-el-convento-de.html
3. https://es.wikipedia.org/wiki/Convento_de_Santa_Rosa_de_Ocopa
5. http://www.deperu.com/cultural/museos/museo-etnografico-y-pinacoteca-santa-rosa-de-ocopa-4307
7. Peru [red.:] Maryanne Blacker, dz. cyt., s. 187.
Ksymena Jasiewicz
O Ksymena Jasiewicz 8 artykułów
Z wykształcenia historyk i polonista; pracuje w szkole podstawowej. Każdy peruwiański temat rozpatruje ze wszystkich stron. Jej sympatia do Peru trwa trzydzieści lat i stale się pogłębia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.