Tinco: Zawieszona najwyżej na świecie kładka dla pieszych

Most w Tinco wisi między andyjskimi wzgórzami na wysokości ponad 4600 metrów n.p.m. i nie ma barierek zabezpieczających. O najwyższej na świecie kładce dla pieszych pisze Piotr M. Małachowski.

Dwa razy przejeżdżałem koło tego mostu i nie zauważyłem go. Nie można go zauważyć patrząc przed siebie. Trzeba zadrzeć głowę. Wysoko. Bardzo wysoko. To najwyżej zawieszona na świecie kładka dla pieszych.

Łączy dwa wzgórza nad andyjską wioską Tinco i pełni rolę ostatniej deski ratunku dla górników z pobliskiej kopalni. Gdyby doszło do jakiegoś kataklizmu, mają przedostać się na jedną z tych gór, a następnie przejść mostem na drugą stronę. To uratuje im życie.

Choć przejście po moście może je też odebrać. Widząc go z dołu do głowy przychodzi myśl o pozytywnych wariatach istniejących na tej planecie. A kiedy postawić na nim nogę, łatwo o refleksję, że jest się jednym z nich.

Most liczy około osiemset metrów długości i jest zawieszony na wysokości ponad 4600 metrów nad poziomem morza. Zamiast twardej nawierzchni ma metalową siatkę. Chodzi się po niej jak po płocie. Tyle tylko, że w poziomie. Sprawę pogarsza brak barierek. Są tylko dwie żelazne liny. Po obu stronach, więc można się ich trzymać. Jedna sięga poniżej biodra. Druga do kolana.

Z Limy do Tinco jest zaledwie kilka godzin jazdy. Zapraszam, gdyby „wariatów” było więcej niż mi się wydaje. Na wszelki wypadek wożę w plecaku sprzęt dla ludzi pracujących na wysokościach. Z nim po moście spaceruje się raźniej.

Piotr M. Małachowski
O Piotr M. Małachowski 39 artykułów
Przewodnik, podróżnik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.