Kamiennie niezmienny majestat w Chavín de Huántar

Chavin de Huantar

Peruwiańskie zabytki, które znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, to unikalna szkatuła z perłami. O trzecim z nich – Chavín de Huántar – opowiada Ksymena Jasiewicz.

Chavín de Huántar. Kamienny majestat… Na listę UNESCO wpisany w 1985 roku. To stanowisko archeologiczne położone jest w północnej części Peru, w departamencie Áncash.

Szczególnie wysoki poziom w tym pradawnym miasteczku osiągnęła architektura sakralna, czcząca bóstwa zwierzęce – zwłaszcza koty, ale także węże i ptaki. Cywilizacja Chavín wywarła znaczny wpływ na inne – nawet te dość silne – kultury regionu. Całość kompleksu rozplanowana została na osi wschód – zachód.

Siedzimy – a jakże, na kamieniu – rozmarzeni nad minioną cywilizacją: wschód – zachód… Słońca? Księżyca? Kultury Chavín? Słońce wschodzi, góruje nad horyzontem, zachodzi. I znowu wschodzi, góruje, zachodzi. Miesiącami, latami, wiekami. Kamienny majestat majestatycznie pokazuje nam swą kamienną nieśmiertelność.

Kamienna perła położona pośród zielono-brunatnych gór. Kamienną surowością idealnie współgra z surowością otoczenia, jakby nie była pobudowana ręką ludzką, ale jakby z tych gór wyrosła. Kamienne El Castillo i Templo Temprano. Kamienna świątynia. Kamienna Estela Raimondi. Kamienny El Lanzón. Kamienne labirynty. Kamienne kocie głowy. Kamienne wyobrażenie kondora. Tylko twarz nie jest kamienna. Twarz zwiedzającego.

Maluje się na niej zachwyt, zaskoczenie, przerażenie, zdumienie. To ostatnie chyba najbardziej. Jak taką perłę utoczyli ludzie prości, nieznający zaawansowanej techniki? Tak. Zdumiewa ta kamienna perła.1)http://whc.unesco.org/en/statesparties/pe; UNESCO. Światowe dziedzictwo kulturalne i naturalne. Skarby kultury i przyrody świata. Ameryka Środkowa i Południowa. Warszawa 1998.

Przypisy:   [ + ]

1. http://whc.unesco.org/en/statesparties/pe; UNESCO. Światowe dziedzictwo kulturalne i naturalne. Skarby kultury i przyrody świata. Ameryka Środkowa i Południowa. Warszawa 1998.
Ksymena Jasiewicz
O Ksymena Jasiewicz 12 artykułów
Z wykształcenia historyk i polonista; pracuje w szkole podstawowej. Każdy peruwiański temat rozpatruje ze wszystkich stron. Jej sympatia do Peru trwa trzydzieści lat i stale się pogłębia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.