Basen umarłych w Limie. Kąpią się w nim nawet dzieci

Macie chęć zobaczyć „basen umarłych”? Wystarczy pojechać na największy cmentarz w Limie, Peru i całej Ameryce. Nazywa się Nowa Nadzieja. Tylko nie zapomnijcie ręcznika!

Jak dojechać na „basen umarłych“? Pytanie było tak absurdalne, że gdy zadałem je zamiatającej chodnik kobiecie, nie mogłem powstrzymać śmiechu. Ta jednak odparła poważnie: – Najpierw trzeba wjechać na cmentarz, potem cały czas prosto, a na końcu w lewo.

Wjechałem, ale z wrażenia skręciłem w prawo. Kiedy droga zaczęła się zwężać i samochód ledwo mieścił się między grobami, musiałem zawrócić i zapytać raz jeszcze. Trafił się mężczyzna z kwiatami w rękach.

– Basen umarłych? – powtórzył pytanie dając sobie czas na zastanowienie. Po czym odwrócił się i wskazał ręką na punkt w oddali. W ten sposób zobaczyłem coś, co do tej pory wydawało się żartem. Basen przy cmentarzu.

Cmentarz Vírgen de Lourdes w Limie, bardziej znany jako Cementerio Nueva Esperanza, to największa nekropolia w Ameryce i drugi pod względem wielkości cmentarz na świecie. Basen przy nim jest maciupki. Nawet nie olimpijski. Wybudował go sympatyczny Serb, który osiadł w Peru ćwierć wieku temu.

czy w slumsach jest basen
Cmentarz z basenem położony jest w dzielnicy Villa Maria del Triunfo w Limie

Wiem, że do głowy mogą przyjść dziwne pytania, więc od razu wyjaśniam. W basenie kąpią się tylko żywi. Poza tym, pomimo głośnej muzyki i wesołej zabawy, powaga miejsca wiecznego spoczynku wydaje się być zachowana. Przynajmniej jak na peruwiańskie warunki.

Ewentualny problem rozwiąże się zresztą sam. Z biegiem czasu cmentarz pewnie wchłonie pływalnię łącznie ze zjeżdżalnią. Teraz do pierwszego grobu jest od niej niewiele ponad sto metrów.

Basen otwarty jest dla wszystkich

Cała okolica, wraz z cmentarzem, mieści się na terenie slumsów. Serb trafił w dziesiątkę. Miejscowi nie mają wody w kranach, o kranach nie wspominając, a tu taka gratka! Z basenu korzystają nawet dzieci, które uczą się w nim pływania.

Po sąsiedzku wody nie ma, to jakim cudem znalazła się w basenie? Wokół rozciąga się tylko pagórkowata pustynia, ale właściciel basenu znalazł na niej podziemne źródło. Tryska z niego krystaliczny strumień.

Basen otwarty jest dla wszystkich, nie tylko dla miejscowych. Można oczywiście narzekać na niski w europejskich oczach standard, ale gdyby ktoś się skusił, nie pożałuje. Radzę tylko wrócić przed zmrokiem. Na cmentarzu nie ma oświetlenia, a po ciemku łatwo się zgubić.

Wyprawy

Piotr M. Małachowski
O Piotr M. Małachowski 7 artykułów
Twórca i redaktor naczelny portalu Kochamy Peru. Organizuje i prowadzi wyprawy do wszystkich krajów Ameryki Południowej. W Peru działa społecznie w Stowarzyszeniu Wincentego à Paulo

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*