Hotel na kołach: Luksusowy pociąg z Cuzco do Arequipy

Trzy dni i dwie noce trwa kolejowa podróż z Cuzco do Arequipy. To najbardziej luksusowy pociąg i zarazem pierwszy nocny skład pasażerski w Ameryce Południowej. Pisze o nim Piotr M. Małachowski. 

Belmond Andean Explorer – tak nazywa się pociąg, który jeździ z Cuzco przez Puno do Arequipy i z powrotem. Jest najbardziej luksusowym i jednocześnie pierwszym nocnym składem pasażerskim w Ameryce Południowej.

Liczy 16 wagonów, które mogą pomieścić 48 pasażerów. Czekają na nich drobiazgowo wykończone pokoje z szerokimi łóżkami i prywatnymi łazienkami z prysznicami. Są też dwie restauracje, w których pokładowy kucharz przygotowuje peruwiańskie dania oraz bar, sala do odpoczynku, biblioteka, a nawet pianino. To wysokiej klasy hotel na żelaznych kołach.

Jego trasa wiedzie przez płaskowyż Altiplano, podróżni mają więc okazję zobaczyć andyjskie laguny, ośnieżone szczyty, majestatyczne wulkany oraz Jezioro Titicaca – najwyżej położony akwen żeglowny na świecie. Przy nim zlokalizowany jest główny przystanek. Podczas przerwy w podróży pasażerowie mogą zwiedzić pływające wyspy Uros i wyspę Taquile oraz zjeść obiad na prywatnej plaży z widokiem na lodowce w Boliwii.

Inna stacja znajduje się w Sumbay. To niewielka jaskinia w malowniczym wąwozie przy drodze z Arequipy do Kanionu Colca. Znajdują się w niej skalne malowidła pierwszych ludzi, którzy zamieszkiwali peruwiańską Sierrę. Obok tego miejsca wyznaczono punkt, w którym chętni mogą opuścić pociąg i udać się na własną rękę do Kanionu Colca.

Poza tym Belmond Andean Explorer przejeżdża obok inkaskich ruin w Raqchi, gdzie organizowana jest kolejna wycieczka. Przecina też Rezerwat Narodowy Salinas y Aguada Blanca, w którym można obserwować wikunie – dziko żyjące krewne lam.

Z Cuzco do Arequipy pociąg wyjeżdża w czwartki, a z Arequipy do Cuzco w soboty. Podróż trwa trzy dni i dwie noce. Najtańszy dwuosobowy pokój na całej trasie, z pełnym wyżywieniem i wszystkimi atrakcjami kosztuje prawie 2200 dolarów. Zainteresowanie jest duże, więc bilety najlepiej kupować z wyprzedzeniem.

Piotr M. Małachowski
O Piotr M. Małachowski 39 artykułów
Przewodnik, podróżnik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.