Region Ancash: Z najwyższych szczytów na puste plaże

Z ośnieżonych gór na dzikie plaże? To pytanie tylko pozornie wydaje się być pozbawione sensu. O położonym zarówno w Andach, jak i nad Oceanem Spokojnym regionie Ancash, pisze Piotr M. Małachowski. 

Dostaję czasami pytanie co zrobić, żeby pochodzić w Peru po wysokich górach i mieć z nich blisko na brzeg Oceanu Spokojnego. Tylko z pozoru wydaje się to absurdalne. Takie miejsce bowiem w tym kraju jest. Nazywa się Ancash.

Położony zarówno na wybrzeżu, jak i w Andach region Ancash zajmuje prawie 36 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni, czyli mniej więcej tyle, ile w Polsce województwo mazowieckie. Mieszka w nim około 1,15 miliona ludzi, którzy posługują się językiem hiszpańskim i keczua.

Początek regionu datuje się na rok 1572, kiedy został utworzony przez hiszpańskich konkwistadorów pod nazwą Huaylas jako administracyjna część Wicekrólestwa Hiszpanii. W 1839 roku zmieniono ją na Ancash. Region składa się z 27 prowincji (powiatów) oraz 166 dystryktów (gmin). Jego stolicą jest leżące na wysokości 3052 metrów nad poziomem morza Hauraz, a do innych większych miast należą Chiquian, Chimbote, Casma, Huari, Ocros, Recuay i Sihuas.

Jeśli podczas podróży po Peru komuś zdarzy się zjeść rybę w konserwie, najprawdopodobniej będzie pochodziła ona z tego regionu. Poza tym w ekonomii Ancash liczą się kopalnie – zwłaszcza Antamina koło San Marcos, która jest światowym liderem w produkcji skoncentrowanej miedzi, cynku, molibdenu, srebra i ołowiu. Są też duże elektrownie wodne – Chorro i Cañon del Pato. Natomiast rolnictwo opiera się na uprawach ryżu, bawełny, quinui, kukurydzy, słodkich ziemniaków, trzciny cukrowej i pszenicy.

A co z turystyką? To raj dla poszukujących niezapełnionych szlaków, bo z każdych stu ludzi odwiedzających Peru do Ancash przyjeżdża zaledwie dwóch. Czeka na nich Kordyliera Biała. To najwyższe tropikalne pasmo gór na świecie, w którym króluje Huascarán – najwyższy w Peru i drugi w Ameryce szczyt (6768 m n.p.m.) oraz uważany za najpiękniejszą górę na naszej planecie Alpamayo (5947 m n.p.m.). Oba wierzchołki znajdują się w Parku Narodowym Huascarán, który posiada szereg możliwości nie tylko dla zaawansowanych i doświadczonych miłośników gór. Bardzo ciekawy jest Chavín de Huántar – stanowisko archeologiczne, które zaskakuje historią i rozmachem oraz Yungay – „peruwiańskie Pompeje”, które w 1970 roku zostało całkowicie zniszczone w trzęsieniu ziemi. A na końcu wyprawy, albo na jej początku, można oczywiście udać się do części nadmorskiej regionu, która kusi zazwyczaj pustymi i czystymi plażami. Odwiedzając po drodze pustynne stanowiska archeologiczne w Sechin i Huarmey.

Kiedy przyjechać do Ancash? Przez cały rok. Pamiętając o porze deszczowej w górach, której apogeum przypada na grudzień, styczeń i luty. Wówczas Kordyliera Biała jest najczęściej szara – spowita w mgle i chmurach. Planując podróż do tego regionu warto mieć na uwadze także lokalne święta. Do najważniejszych należą: Virgen de Chiquinguira (20 stycznia) w Caraz, Virgen de San Idelfonso (20 stycznia) i Señor de los Burgos (14 września) w Recuay, Señor de la Soledad (3 maja) w Huaraz, San Pedrito (29 czerwca) w Chimbote, Virgen del Carmen (16 lipca) w Huari i Virgen de las Nieves (6 sierpnia) w Sihuas. Podczas organizowanych wówczas zabaw można zobaczyć popularne w tej części Peru tańce: shacshas, wanquillas, quispe condor, pallas de corongo, negritos, huayno i marinerę.

W Ancash nie zawiodą się także smakosze. Region ten oferuje nadmorsko-andyjską różnorodność, w tym między innymi: ceviche chimbotano i ceviche de pato casmeño, cuchicancę, lluncę kashki con gallina, patascę de mondongo, puchero, picante del cuy, seco de pato, czy seco a la huaracina.

Piotr M. Małachowski
O Piotr M. Małachowski 73 artykuły
Przewodnik, podróżnik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.