Machu Picchu i towarzysze: 12 miejsc ważnych dla ludzkości

Machu Picchu to niejedyne miejsce w Peru wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO. Razem z tą inkaską cytadelą jest ich w sumie dwanaście. Pisze o nich Piotr M. Małachowski.

Piotr M. Małachowski

Mało kto zdaje sobie sprawę, że przy dobrze zaplanowanej podróży po Peru można zobaczyć wszystkie miejsca w tym kraju, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO. Ba! W większości przypadków nawet nie trzeba niczego szczególnie planować.

Tych miejsc jest 12. Trzy znajdują się w miastach, trzy na południu kraju, pięć na północy, a jedno – rozrzucone na prawie całym jego terenie. Oto one:

 1. MACHU PICCHU: Zbudowane przez Inków prawdopodobnie w XV wieku i opuszczone 70 lat później miasteczko na styku Andów i dżungli. Najchętniej odwiedzane miejsce w Peru i jedno z najbardziej tajemniczych. Na liście UNESCO od 1983 roku.
 2. CENTRUM HISTORYCZNE CUZCO: Założone około 1100 roku przez Inków miasto w Andach, które do europejskiej konkwisty w XVI wieku było ich stolicą. Po jej upadku zdobywcy wprowadzili zabudowę kolonialną. Na liście UNESCO od 1983 roku.
 3. PARK NARODOWY HUASCARÁN: Położony w Kordylierze Białej – najwyższym tropikalnym paśmie górskim na świecie. Posiada 296 jezior, 41 rzek, 663 lodowców i liczne stanowiska archeologiczne. Na liście UNESCO od 1985 roku.
 4. CHAVÍN DE HUÁNTAR: Stanowisko archeologiczne na północny-wschód od Limy związane z żyjącą od 1400 do 400 roku przed naszą erą kulturą Chavin znaną z wysokiego poziomu architektury sakralnej i rzeźb. Na liście UNESCO od 1985 roku.
 5. CHAN CHAN: Stanowisko archeologiczne w środkowej części północnego wybrzeża. Od 850 roku do schyłku XV wieku było największym na świecie miastem z suszonej na słońcu cegły adobe i stolicą państwa Chimu. Na liście UNESCO od 1986 roku.
 6. PARK NARODOWY MANÚ: Prawie połowę jego powierzchni zajmują lasy deszczowe i bagna palmowe. To jeden z najbogatszych przyrodniczo regionów świata. Przypada w nim np. około 200 gatunków drzew na hektar. Na liście UNESCO od 1987 roku.
 7. CENTRUM HISTORYCZNE LIMY: Założone w 1535 roku przez konkwistadora Francisco Pizarra, który ufundował tym samym Limę. Zachowały się w nim zabytki architektury kolonialnej – część w złym stanie. Na liście UNESCO od 1988 roku.
 8. PARK NARODOWY RÍO ABISEO: Znajduje się w północnej, trudno dostępnej części Peru. Występuje w nim siedem stref klimatycznych, wielkie bogactwo fauny i flory oraz nieznane stanowiska archeologiczne. Na liście UNESCO od 1990 roku.
 9. LINIE I GEOGLIFY NAZCA: Zostały stworzone przez kulturę Nazca na południowym wybrzeżu między 500 rokiem przed naszą erą a 500 rokiem naszej ery. Są jedną z największych zagadek archeologicznych świata. Na liście UNESCO od 1994 roku.
 10. CENTRUM HISTORYCZNE AREQUIPY: Istnieje od 1540 roku. Starówka zbudowana jest z wulkanicznego, jasnego kamienia, stąd zwykło się je nazywać Białym Miastem. Posiada wiele kolonialnych zabytków. Na liście UNESCO od 2000 roku.
 11. CARAL: Stanowisko archeologiczne w dolinie Supe na północ od Limy uważane za najstarszy ośrodek cywilizacyjny w Ameryce. Było zamieszkane w latach 3000-1600 przed naszą erą przez około trzy tysiące ludzi. Na liście UNESCO od 2009 roku.
 12. INKASKA SIEĆ DRÓG: Kojarzony z Inkami dawny drogowy system komunikacyjny. W Peru zachowało się około 250 kilometrów, które łączą 80 miejsc archeologicznych i skupiają 150 lokalnych społeczności. Na liście UNESCO od 2014 roku.
Piotr M. Małachowski

Piotr M. Małachowski

Przewodnik, podróżnik, społecznik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

Więcej artykułów - Strona internetowa

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.