Łatwiej w Kuelap. Kolejką linową do „Machu Picchu północy“

W Peru otwarto pierwszą w tym kraju kolejkę linową. Można nią dojechać do Kuélap – dawnej fortecy przedinkaskiego ludu Chachapoyas – określanej często jako „Machu Picchu północy“. Pisze o tym Piotr M. Małachowski.

Piotr M. Małachowski

Nadejdzie kiedyś dzień, w którym do Machu Picchu nie zostaną wpuszczeni wszyscy chętni. Ta najsłynniejsza cytadela Inków bije rekordy popularności, ale nie jest z gumy. Wcześniej czy później miarka się przebierze i wówczas pozostanie… udać się do „innego Machu Picchu“. Na przykład do Kuélap – fortecy ludu Chachapoyas, do której można dojechać pierwszą w Peru kolejką linową.

To absolutna nowość w tym kraju. Biegnąca sześćdziesiąt metrów nad malowniczą doliną Uctubamba kolejka składa się z dwudziestu sześciu kabin, z których każda mieści osiem osób. Przystanek początkowy znajduje się godzinę jazdy samochodem od miasta Chachapoyas w osadzie Nuevo Tingo. Końcowy – w prostej linii cztery kilometry dalej, niemal przed bramą Kuélap. Przejazd trwa dwadzieścia minut i kosztuje dwadzieścia soli.

Z innych liczb trzeba wymienić także trzy godziny. Dzięki uruchomieniu kolejki linowej o tyle zmniejszył się czas przejazdu do tego „Machu Picchu północy“, jak się o Kuélap powszechnie mówi. Co prawda autobusowa podróż z Limy w te okolice nadal trwa i trwać będzie prawie dobę, ale przecież tyle samo jest ze stolicy do Cuzco. Ruiny twierdzy kultury Chachapoyas, wraz ze swoją kolejką linową, mają więc szansę stać się alternatywą dla Machu Picchu inkaskiego. Tym bardziej, że są bardzo ciekawym miejscem do zobaczenia.

Do tej pory docierało do niego od czterdziestu do pięćdziesięciu tysięcy turystów rocznie, głównie Peruwiańczyków. Uruchomienie kolejki linowej ma sprawić, że ich liczba wzrośnie czterokrotnie, a sam region Chachapoyas stanie się „furtką na północ“ dla turystów zagranicznych.

Galeria zdjęć z Kuélap:

Piotr M. Małachowski
O Piotr M. Małachowski 73 artykuły
Przewodnik, podróżnik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.