Krócej w Machu Picchu. Nowe godziny otwarcia cytadeli Inków

Pojawił się nowy harmonogram zwiedzania Machu Picchu. Zmiany spowodują, że w tych najsłynniejszych ruinach Inków nie będzie już można przebywać cały dzień. Pisze o tym Piotr M. Małachowski.

Piotr M. Małachowski

W Peru ciągle główkują, jak zjeść ciastko i nadal je mieć. Chodzi o Machu Picchu, które z jednej strony jest najbardziej promowaną na świecie atrakcją turystyczną tego kraju, a z drugiej robi się wszystko, żeby uporządkować, a nawet ograniczyć w niej tłok. Wątpię, czy da się to pogodzić, ale próbować trzeba. Stąd nowy harmonogram otwarcia tej najsłynniejszej inkaskiej cytadeli.

Ma on spowodować, że turyści będą przebywać w Machu Picchu krócej. Do tej pory każdy z nich mógł spędzać w ruinach tyle czasu, ile chciał. Nawet cały dzień, byle zmieścił się w godzinach otwarcia, czyli od godziny do 6.00 do godziny 16.00. Od 1 lipca 2017 roku już tak nie będzie, bo od tego dnia zacznie obowiązywać półgodzinna przerwa w zwiedzaniu, która sprawi, że ruch turystyczny zostanie podzielony na dwie tury. Pierwsza od godziny 6.00 do godziny 12:00, natomiast druga od godziny 12:30 do godziny 17:30.

Jeden bilet będzie obowiązywać tylko na jedną turę, co oznacza, że turysta zwiedzający Machu Picchu rano będzie musiał opuścić to miejsce do południa. Natomiast turysta z biletem popołudniowym nie będzie mógł wejść do ruin rano.

Zmiany są więc istotne. Przede wszystkim wprowadzą pośpiech w zwiedzaniu, zwłaszcza wśród wchodzących rano na jedną z dwóch gór: Huayna Picchu lub Montaña Machu Picchu. Trzeba się będzie nieźle uwijać, żeby zdążyć ze wszystkim przed zamknięciem w południe bramy. Tym samym sezon na bezczynne leżenie w Machu Picchu i beztroskie oglądanie widoków można uznać za zakończony.

Chyba że wykupi się dwie osobne wejściówki na jeden dzień: na turę poranną i turę popołudniową. Będzie to podwójny wydatek, bo pomimo tego, że czas zwiedzania ulegnie skróceniu, cena biletu nie zostanie obniżona. Należy się nawet spodziewać, że wcześniej czy później wzrośnie.

Warto także pamiętać, że każdego dnia do Machu Picchu może wejść maksymalnie dwa i pół tysiąca osób. To dużo więcej niż dawnych mieszkańców tego miejsca. Większość turystów – prawie siedemdziesiąt procent – zwiedza je w godzinach porannych.

Pokaz zdjęć z Machu Picchu:

Piotr M. Małachowski

Piotr M. Małachowski

Przewodnik, podróżnik, społecznik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

Więcej artykułów - Strona internetowa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.