Rajd Dakar powraca. Kibicując można przy okazji zwiedzać

Po kilkuletniej przerwie bezdrożami Peru znów przejedzie Rajd Dakar. Kibicowanie temu największemu wyścigowi na świecie można połączyć ze zwiedzaniem pustynnych i andyjskich atrakcji. Pisze o tym Piotr M. Małachowski. 

Piotr M. Małachowski

Wizyta papieża Jana Pawła II ponad trzydzieści lat temu przyciągnęła największą w historii uwagę Peruwiańczyków. Drugim w kolejności wydarzeniem jest Rajd Dakar, który znów pojawi się na peruwiańskich bezdrożach.

Najbliższa trasa tego największego na świecie wyścigu wiedzie przez pustynną część południowego Peru i andyjski płaskowyż Altiplano. Ktoś jest tym zainteresowany? Niech przyjedzie do tego kraju na początku 2018 roku zobaczyć uczestników Dakaru „na żywo“ i z bliska.

Pierwsza ku temu okazja będzie 6 stycznia w Limie, gdzie zaplanowano start rajdu. Dakar opuści terytorium Peru 11 stycznia i wjedzie do Boliwii. Jego metę wyznaczono 20 stycznia w argentyńskiej Córdobie. Oto „rozkład jazdy“ peruwiańskiej części wyścigu:

  • 6 stycznia: Lima – Pisco
  • 7 stycznia: Pisco – Pisco
  • 8 stycznia: Pisco – San Juan de Marcona
  • 9 stycznia: San Juan de Marcona – San Juan de Marcona
  • 10 stycznia: San Juan de Marcona – Arequipa
  • 11 stycznia: Arequipa – przejście graniczne z Boliwią – La Paz

Ostatni raz Dakar pojawił się w Peru w 2013 roku. W porównaniu z tamtą edycją nowością jest włączenie do programu portu San Juan de Marcona nad Oceanem Spokojnym. Kierowcy napotkają tam iście księżycowe krajobrazy, a turyści będą mogli zwiedzić położony w bezpiecznej odległości od trasy rajdu Rezerwat Narodowy San Fernando. To pustynna strefa ochronna endemicznych gatunków ptaków i siedlisko lwów morskich.

Kibicując Dakarowi będzie można zobaczyć także inne atrakcje. Na wybrzeżu to między innymi: inkaskie ruiny Tambo Colorado, Rezerwat Narodowy Paracas, Wyspy Ballestas, Oaza Huacachina, Laguna Morón, szlak wina i pisco w Ica, Kanion Zaginionych, linie i geoglify Palpa, Zaginione Miasto Huayuri, linie i geoglify Nazca, inkaskie ruiny w Puerto Inca, cmentarz wielorybów w Sacaco i petroglify Toro Muerto, a po wjeździe w Andy – „białe miasto“ Arequipa i Jezioro Titicaca.

Zapowiedź Rajdu Dakar 2018:

https://www.youtube.com/watch?v=RDcP-Oa9XFQ

Piotr M. Małachowski
O Piotr M. Małachowski 67 artykułów
Przewodnik, podróżnik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.