Nieznane Nor Yauyos-Cochas: Andyjska kraina jak z bajki

Nor Yauyos-Cochas? Podróżującym lub planującym podróż po Peru ta nazwa mówi niewiele lub nic. Kryje się za nią jedna z najpiękniejszych andyjskich krain tego kraju. Pisze o niej Piotr M. Małachowski.

Piotr M. Małachowski

Często jestem pytany o miejsce w Peru, które lubię najbardziej. Wpadam wtedy w zakłopotanie, bo nie wiem co wybrać. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, gdy zapytać gdzie chciałbym osiąść na stałe. Wówczas odpowiedź jest prosta: w Nor Yauyos-Cochas.

Na dosadne określenie tego miejsca istnieje jedno słowo: bajkowo. Nor Yauyos-Cochas jest tak nierealne, że można się w nim poczuć jak w bajce. Bajka rozgrywa się zaledwie kilka godzin od Limy. Nie mam pojęcia jak przetrwała do tej pory. Nie wiem też jak uniknęła zainteresowania agencji podróży trudniących się sprzedażą poruszających serce krajobrazów. Te w Nor Yauyos-Cochas należą do najpiękniejszych w Peru.

W szczegółach to andyjska kraina położona na wysokości od 2500 do 5700 metrów nad poziomem morza. Od 2001 roku jest prawnie chronionym rezerwatem krajobrazowym i ma wszystko, czego dusza zapragnie. Błękitne laguny, czyste rzeki, rwące kaskady, ekscytujące kaniony, trasy trekkingowe, ośnieżone szczyty, przedinkaskie ruiny, drogi Inków, wiejskie jedzenie i lokalne zwyczaje. Nie ma tylko jednego. Tłumu turystów z zagranicy.

Nie ma i nie będzie mieć, bo nie leży na klasycznym, wytartym przez podróżników szlaku. Dzięki temu Nor Yauyos-Cochas jest idealnym miejscem dla każdego, kto szuka tego, czego nie ma w tradycyjnych przewodnikach turystycznych. Przede wszystkim zachowanego w niemal nienaruszonym stanie andyjskiego Peru. Z jego charakterystyczną historią, pejzażami, tajemnicami i niezwykle serdecznymi ludźmi.

Na dojazd z Limy i poznanie tego wszystkiego potrzeba minimum dwóch dni. Dodatkowy trzeci dzień można spędzić aktywniej. Opcji jest wiele. Od górskich wędrówek o różnym stopniu trudności, przez wspinaczkę skałkową i oglądanie dzikich zwierząt (w tym wikunii i kondorów), po przejście najwyżej zawieszonym na świecie mostem dla pieszych. Zdecydowanie polecam!

Rezerwat krajobrazowy Nor Yauyos-Cochas:

https://www.youtube.com/watch?v=1e3smXI998M

Piotr M. Małachowski
O Piotr M. Małachowski 67 artykułów
Przewodnik, podróżnik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.