Piętnaście miejsc koło Limy, które można zobaczyć w pół dnia

Szlak Inków bez turystów? Podobne do Machu Picchu ruiny na pustyni? Czy ośnieżony pięciotysięcznik? Wszystko to jest koło Limy. O miejscach, do których ze stolicy Peru można dotrzeć zaledwie w pół dnia, pisze Piotr  M. Małachowski.

Piotr M. Małachowski

Przed przyjazdem do Peru wyczytałem w klasycznych przewodnikach turystycznych i na podróżniczych forach, że okolice Limy nie oferują niczego ciekawego, a odwiedzenie ich grozi totalną porażką. Uwierzyłem. Ale tylko na chwilę. Mój upór wyszukiwania miejsc znajdujących się poza polecanymi przez innych szlakami zakończył się dotarciem do zaskakujących perełek.

Perełek, bo jak inaczej nazwać autentyczny szlak Inków, na którym nie ma w ogóle turystów, biletów i całej infrastruktury, która obecna jest na słynnym Camino Inca koło Cuzco? Jak określić przypominające w wielu aspektach Machu Picchu pustynne ruiny, w których też nie ma nikogo, a za wstęp płaci się uśmiechem? Jak w końcu opisać wiecznie ośnieżony pięciotysięcznik, pod którym można położyć się w towarzystwie pasących się obok lam i zapomnieć na chwilę o całym świecie?

Po tym wszystkim trudno uwierzyć, że z Limy trzeba się szybko i jak najdalej ewakuować. Zostańcie nieco dłużej i zobaczcie choć jedno z szerokiej gamy miejsc, które dostępne są niedaleko tej peruwiańskiej metropolii. Zebrałem ich piętnaście. Najbliższe znajduje się zaledwie godzinę od centrum, najdalsze – cztery godziny. Przy dobrej logistyce wychodzi zatem maksymalnie pół dnia na każde z nich. Oto one (przesuwanie strzałkami):

1. ANTICONA: Przełęcz oddzielająca region Lima od Andów i Amazonii. Znajduje się na niej pomnik polskiego inżyniera Ernesta Malinowskiego, twórcy kolei transandyjskiej. To drugi pod względem wysokości szlak kolejowy na świecie. Czas dojazdu: 3,5 h. 
2. ANTIOQUIA: Niewielka miejscowość na granicy pustyni i niższej partii Andów z subtropikalnym klimatem i charakterystycznymi malowidłami na budynkach. Dobre miejsce na ucieczkę z gwarnej Limy i spróbowanie rzecznych krewetek. Czas dojazdu: 2 h.
3. AUTISHA: Najwęższy kanion w regionie Lima, w którym znajduje się nieczynna zapora wodna. Można do niego zejść (bez posiadania umiejętności wspinaczkowych) i na jego dnie zobaczyć zasilaną wodospadem podziemną lagunę. Czas dojazdu: 2 h + 0,5 h trekkingu.
4. BANDURRIA: Położone nad brzegiem Pacyfiku monumentalne stanowisko archeologiczne - dawny ośrodek mieszkalno-ceremonialny, którego wiek szacuje się na pięć tysięcy lat. Zostało opuszczone dwa tysiące lat przed Chrystusem. Czas dojazdu: 2 h.
5. CAMINO INCA: Fragment autentycznego szlaku Inków, który jest częścią Qhapaq Ñan - liczącej tysiące kilometrów sieci inkaskich dróg. Na tym odcinku znajdują się dawne, pustynne tarasy uprawne i kamienne petroglify. Czas dojazdu: 1,5 h + 0,5 h trekkingu.
6. CARAL: Liczący pięć tysięcy lat najstarszy ośrodek miejski w Ameryce. Obejmuje siedemnaście starożytnych zespołów piramidalnych i osiedli mieszkalnych zlokalizowanych na pustynnym terenie w pobliżu okresowej, andyjskiej rzeki. Czas dojazdu: 3,5 h.
7. HUAYCÁN: Ruiny pierwotnej osady ludu Ychsma, która podczas ekspansji na pustynne tereny została przejęta i rozbudowana przez Inków w podobny sposób jak Machu Picchu. Z tą różnicą, że oprócz kamienia budulcem była również glina. Czas dojazdu: 1 h.
8. INFIERNILLO: Jeden z najbardziej widowiskowych mostów kolei transandyjskiej zbudowanej przez inżyniera Ernesta Malinowskiego. Świetne miejsce na przyjrzenie się drugiej pod względem wysokości trasy kolejowej na świecie. Czas dojazdu: 3 h.
9. LACHAY: Prawnie chroniony pustynny obszar między Oceanem Spokojnym a Andami, który kilka miesięcy w roku pokrywa się bujną zielenią. Siedlisko kilkudziesięciu gatunków ptaków, w tym kolibrów oraz pustynnych lisów i nietoperzy. Czas dojazdu: 1,5 h.
10. LUNAHUANÁ: Miejscowość na trasie w Andy, która oferuje podnoszące adrenalinę atrakcje. To spływ górską rzeką, tyrolka i przejazd quadami. Można też spróbować dań z rzecznych krewetek, odwiedzić winiarnię i i spróbować lokalnego wina. Czas dojazdu: 3 h.
11. NIEVE NIEVE: Stanowisko archeologiczne składające się z części mieszkalnej i cmentarza, które było magazynem lodu pochodzącego z pobliskiego lodowca. W pobliżu biegnie szlak Inków łączący Pachacamac z Cuzco. Czas dojazdu: 1,5 h + 0,5 h trekkingu.
12. PALOMINO: Zespół niewielkich wysepek na Oceanie Spokojnym zamieszkałych przez pingwiny i kilka tysięcy lwów morskich. Można do nich podpłynać łodzią na bliską, ale bezpieczną odległość, a nawet popływać z nimi w oceanie. Czas dojazdu: 3 h.
13. PARAMONGA: Dobrze zachowana, kilkupiętrowa piramida z suszonej na słońcu cegły adobe. Liczy około tysiąca lat i była twierdzą państwa Chimu. Została zdobyta przez Inków, co otworzyło im drogę do podbicia tego pustynnego ludu. Czas dojazdu: 3,5 h. 
14. SANTA ROSA DE QUIEVES: Niewielka miejscowość, w której znajduje się popularne wśród pielgrzymów sanktuarium Róży z Limy - pierwszej świętej Kościoła katolickiego w Ameryce. Do tego słoneczny klimat i andyjskie krajobrazy. Czas dojazdu: 1,5 h.
15. TICLIO: Andyjski masyw z ośnieżonymi wierzchołkami. To najbliżej położony od Limy pięciotysięcznik. Można go zobaczyć z kilku stron praktycznie bez wysiłku. Wystarczy położyć się na trawie, na której pasą się sympatyczne lamy. Czas dojazdu: 4 h.

Piotr M. Małachowski
O Piotr M. Małachowski 72 artykuły
Przewodnik, podróżnik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.