Zakonnicy z Polski błogosławieni na peruwiańskiej ziemi

Ponad 25 tysięcy osób wzięło udział w beatyfikacji dwóch polskich franciszkanów i włoskiego księdza – pierwszych męczenników w historii Peru. Pisze o tym Piotr M. Małachowski.

Zamordowani w 1991 roku przez Świetlisty Szlak polscy zakonnicy Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski oraz włoski ksiądz Alessandro Dordi zostali pierwszymi błogosławionymi męczennikami w historii Kościoła katolickiego w Peru. W uroczystościach beatyfikacyjnych na stadionie piłkarskim w Chimbote, ponad czterysta kilometrów na północ od stolicy kraju, wzięło udział ponad dwadzieścia pięć tysięcy osób, w tym około trzystu duchownych i dyplomatów. Wśród nich obecna była ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Limie Izabela Matusz.

Beatyfikacji europejskich duchownych peruwiańskie media poświęciły bardzo dużo uwagi. Część z nich wiadomości o męczeńskiej śmierci franciszkanów z Polski i księdza z Włoch oparło na agencyjnych komunikatach. Nie zabrakło też bezpośrednich, telewizyjnych relacji z uroczystości i pogłębionych artykułów prasowych.

Bóg wysłał ich do Peru

Dziennikarze RPP Noticias, największej peruwiańskiej platformy informacyjnej skupiającej kanał telewizyjny, stację radiową i portal internetowy wspomnieli, że polscy zakonnicy zjawili się w Peru na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Był to jeden z najczarniejszych okresów pełnej terroru wojny domowej, w której główną rolę odgrywał maoistowski Świetlisty Szlak.

Franciszkanie Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek, obaj narodowości polskiej, przybyli do Peru z zamiarem założenia pierwszego klasztoru ich zakonu w Pariacoto w regionie Ancash, na zamówienie diecezji Chimbote. W krótkim czasie, dzięki swojej apostolskiej pracy, uformowaniu społeczności chrześcijańskiej i szkoły katechetów oraz identyfikowaniu się z biedą i potrzebami miejscowych wieśniaków, zdobyli serca mieszkańców

– informował serwis RPP Noticias dodając, że zabicie ich zostało uznane przez Watykan za przejaw „nienawiści do wiary“.

Natomiast dziennik La Republica przypomniał, że polscy zakonnicy mogli bezpiecznie opuścić Pariacoto i uniknąć śmierci, nawet w momencie pojawienia się wrogo nastawionych do Kościoła i religii bojowników Sendero Luminoso, lecz zrezygnowali z tego.

– Mówiliśmy ojcu Michałowi, że pomożemy mu uciec przez mur, ale on nie chciał. Powiedział, że nie zrobił niczego złego i nie opuści nas

– cytowała gazeta słowa naocznego świadka ataku senderystów.

9 sierpnia – polska procesja w Pariacoto

Jak zaznaczył El Popular, inny peruwiański dziennik, trzej zamordowani przez Świetlisty Szlak duchowni katoliccy to pierwsi błogosławieni męczennicy nie tylko w historii Peru, ale także całej Ameryki Łacińskiej. Ich beatyfikacja oznacza możliwość publicznego kultu i organizowania lokalnych ceremonii, które w tym kraju pełnią specyficzną, integrującą lokalne społeczności rolę. Od tej pory dziewiątego sierpnia każdego roku, czyli w rocznicę śmierci polskich zakonników, w Pariacoto odbywać się będzie poświęcona im uroczystość. Szesnaście dni później w położonej niedaleko miejscowości Santa będzie miała miejsce religijna fiesta związana z włoskim księdzem.

Po beatyfikacji w Chimbote w katedrze w Limie miejscowy arcybiskup Juan Luis Cipriani celebrował mszę świętą podczas której wystawiono relikwie błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego.

Piotr M. Małachowski
O Piotr M. Małachowski 46 artykułów
Przewodnik, podróżnik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

1 Comment

  1. Jestem pod wrażeniem głębokiej wiary i odwagi trójki nowych błogosławionych. Widziałem zarówno film TVP jak i transmisję mszy św beatyfikacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.