Andamarca: Zagłębie kondorów i andyjskich tarasów uprawnych

Czas trwania: 2 dni. Na trasie: punkt widokowy na największe w Peru skupisko kondorów (można ich zobaczyć nawet kilkadziesiąt); niewiele mniejsze od Machu Picchu ruiny miasta kultury Rucanas, które zamieszkiwali również Inkowie; największe na świecie siedlisko wikunii – dzikich krewnych lam; największe w Peru tarasy uprawne (niektóre z nich liczą tysiąc lat, dochodzą do 25 pięter i używane są do tej pory); stumetrowe kratery po upadku meteorytów, wulkaniczne baseny termalne.

Pustynnymi śladami dawnych cywilizacji: Od Caral do Chan Chan

Czas trwania: 2 dni. Na trasie: Chan Chan (największe na świecie miasto z cegły adobe), Caral (najstarsza cywilizacja Ameryki), Paramonga (zdobyta przez Inków twierdza kultury Chimu), Huarmey (odkryty przez Polaków grobowiec kultury Wari), Sechin (dawna świątynia, w której składano ofiary z ludzi), Huaca de la Luna i Huaca del Sol (piramidy z czasów kultury Moche), „księżycowe“ krajobrazy, wypłynięcie z rybakami na Pacyfik, malownicze i puste plaże, dania z najświeższych ryb i owoców morza.

Dorzecze Amazonki: Wodospady i kawa w dolinie Chanchamayo

Czas trwania: 2 dni. Na trasie: kąpiele w najpiękniejszych w Peru wodospadach, trekkingi w pełnej motyli i ptaków wysokiej dżungli, poznanie rosnących w Amazonii ziół leczniczych, spotkanie ze społecznością lokalnych autochtonów, kontakt z mieszkającymi w tym rejonie Polakami, wizyta na plantacji i w palarni miejscowej kawy, możliwość wzięcia udziału w ceremonii szamańskiej, odwiedziny w przetwórni egzotycznych owoców, degustacja i możliwość zakupu amazońskich trunków.

Północne Andy w pigułce: Chavín de Huántar i Pastoruri

Czas trwania: 2 dni. Na trasie: stanowisko archeologiczne związane z istniejącą 3500 lat temu kulturą Chavin, która pozostawiła po sobie zamek i świątynię z podziemnymi labiryntami i kamiennymi monolitami przedstawiającymi wyobrażenia jaguarów, kondorów i węży; niewymagający umiejętności wspinaczkowych i noclegu na mrozie trekking na lodowiec Pastoruri; Puja Raimondiego – sięgające kilku metrów wysokości rośliny zielne z rodziny bromeliowatych; andyjskie krajobrazy z wiecznie ośnieżonymi szczytami.

Hity wybrzeża: Wyspy Ballestas i sąsiedzki Półwysep Paracas

Czas trwania: 1 dzień. Na trasie: kontakt z dziko żyjącymi pingwinami i lwami morskimi, możliwość bliskiej obserwacji niezliczonych gatunków ptactwa, krajobrazy jakby z innej planety, należące do najczystszych w Peru dzikie i półdzikie plaże, oddalone od cywilizacji miejsca na biwak, Kandelabr – tajemniczy geoglif z czasów kultury Paracas, nienaturalnie wydłużone i kontrowersyjne czaszki, okazja przypatrzenia się pracy miejscowych rybaków, gotowe do spożycia świeże ryby i owoce morza.

Huaytapallana: Wejście na 5000 metrów n.p.m. w kilka godzin

Czas trwania: 2 dni. Na trasie: kilkugodzinny trekking na lodowiec w Kordylierze Huaytapallana, panorama wiecznie ośnieżonego masywu, przejazd wzdłuż trasy kolei transandyjskiej z możliwością zobaczenia z bliska tuneli i wiaduktów, wizyta w sanktuarium związanym z dawnymi misjami ewangelizacyjnymi w Amazonii, miasteczko Jauja – pierwsza stolica Peru z miniaturą paryskiej katedry Notre Dame, aklimatyzacyjny pobyt w andyjskiej dolinie wypełnionej malowniczymi formacjami skalnymi z piaskowca.

Najdziwniejsze muzeum świata, wino i rajd po wydmach w Ica

Czas trwania: 1 dzień. Na trasie: zapoznanie się z historią i kolekcją kilkunastu tysięcy kamieni, na których przedstawiono odmienną od naukowej i religijnej teorię powstania ludzkości; wizyta w najstarszej w Ameryce Południowej winiarni oraz kilku innych, gdzie można przyjrzeć się miejscowym procesom produkcji wina i pisco; degustacja i możliwość zakupu z pierwszej ręki peruwiańskich alkoholi; wyprawa samochodowym wehikułem na pustynne wydmy; lekcja sandboardingu, czyli zjeżdżania na desce po piasku.

Wszystkie twarze Limy. Stolica Peru widziana z wielu perspektyw

Czas trwania: 1 dzień. Na trasie: historyczne centrum, czyli kolonialne serce Limy założonej w 1535 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Francisco Pizarra; przejazd z jednego końca miasta na drugi, by móc poznać jego ogrom; smaki, zapachy i kolory ulicy, które na zawsze odciskują w pamięci miejskie detale, wizyta na kilku wzniesieniach, z których rozpościerają się skrajne widoki: na nowoczesne i zadbane dzielnice oraz fawele zamieszkałe przez migrujących do stolicy ludzi z peruwiańskiej prowincji.

Zobacz także: