100 CIEKAWYCH MIEJSC NA POŁUDNIU

Machu Picchu, wyjazdy do Peru, wycieczki do Peru, podróż do Peru

CO WYBRAĆ NA POŁUDNIU PERU?

Nie tylko Machu Picchu, Cuzco, Arequipę i Jezioro Titicaca. Oto przygotowany przez nas - przy współpracy z miejscowymi przewodnikami - zestaw 100 miejsc, które warto zobaczyć. Ich zdjęcia i opisy umieściliśmy w powyższym slajderze (przesuwanie strzałkami).

1. AMANTANÍ

Największa peruwiańska wyspa na Jeziorze Titicaca, zamieszkała przez około 800 indiańskich rodzin mówiących głównie w języku keczua. Można się zatrzymać w ich domach, przyjrzeć jak żyją na co dzień i zwiedzić niewielkie miejscowe ruiny.

2. AMPATO

Pokryty wiecznym śniegiem stratowulkan (6310 m n.p.m.). Możliwy do zdobycia po aklimatyzacji i przy dużej tolerancji na wysokość. Na zboczu jego krateru znaleziono mumię dziewczynki - Juanity, którą Inkowie złożyli bogom w ofierze.

3. ANDAGUA

Miejscowość w andyjskiej dolinie, w której znajduje się 80 różnej wielkości stożków wulkanicznych. Najwyższy z nich sięga 350 metrów. Doskonałe miejsce do obserwacji efektów wielkich transformacji geologicznych tej części świata.

4. ANDAMARCA

Stolica dawnej kultury Rucanas. Oferuje największe w Peru tarasy uprawne, przedinskaskie ruiny, stumetrowy krater po meteorycie, malownicze szlaki trekkingowe, andyjskie wodospady i punkt widokowy z latającymi kondorami.

5. ARAMU MURU

Kwadratowa ściana wykuta w litej skale, niedaleko brzegu Jeziora Titicaca. Nie wiadomo kiedy, w jaki sposób i dlaczego powstała. Według indiańskiej legendy jest bramą do świata bogów, przez którą pewnego dnia wrócą oni na Ziemię.

6. AREQUIPA

Niemal cały rok słoneczne miasto z kolonialnym centrum zbudowanym z białego, wulkanicznego kamienia. Oferuje ciekawą historię, zabytkowe budynki sakralne i muzea, punkty widokowe na pobliskie wulkany oraz regionalną kuchnię.

7. AUSANGATE

Piąta najwyższa góra w Peru (6380 m n.p.m.), którą Inkowie uważali za świętą. Przy dobrej pogodzie oferuje najbardziej malownicze krajobrazy w okolicach Cuzco. Po aklimatyzacji idealna na mniej lub bardziej wymagające wędrówki. 

8. AUTISHA

Jeden z najwęższych kanionów w Peru. Można do niego zejść korzystając ze sprzętu wspinaczkowego lub - bez umiejętności i ekwipunku - przez nieczynną zaporę wodną. Na dole znajduje się podziemna laguna zasilana wodospadem.

9. BALLESTAS

Archipelag wysp na Oceanie Spokojnym zamieszkałych przez lwy morskie i liczne ptaki, w tym pingwiny, pelikany oraz inne gatunki występujące na peruwiańskim wybrzeżu. Świetne miejsce dla szukających bliskiego kontaktu z dziką przyrodą.

10. BELLA DURMIENTE

Naturalnie ukształtowana postać Śpiącej Królewny w Andach. Na jej „piersi“ znajduje się laguna w kształcie serca i piaszczysta plaża. Ciekawe miejsce dla amatorów nietrudnych trekkingów na dużej wysokości (ponad 4000 m n.p.m.).

11. BOQUERON DEL DIABLO

Wąski przesmyk między Oceanem Spokojnym a lądem zwany „ustami diabła“. Wyprawa w to miejsce wiąże się z możliwością przyjrzenia się pracy rybaków i krótkiego rejsu po zatoce Pacyfiku z dotarciem do kolonii lwów morskich.

12. CAHUACHI

Ruiny osady z czasów kultury Nazca. Największy znany ośrodek dawnego ludu, który stworzył słynne linie i geoglify Nazca. Prawdopodobnie pełnił funkcję ceremonialno-administracyjną i został celowo zasypany przed opuszczeniem.

13. CAMINOS DEL INCA

Licząca kilkadziesiąt tysięcy kilometrów sieć dróg z czasów Inków. Głównie w wysokich Andach oraz na pustynnym wybrzeżu. Najsłynniejszy odcinek prowadzi do Machu Picchu. Korzystać można także z innych jej fragmentów.

14. CANDELABRO

Widoczny tylko od strony oceanu geoglif wyżłobiony w czasach kultury Paracas. Nie wiadomo po co go wykonano. Teorie mówią, że mógł być swoistą latarnią morską dla antycznych rybaków lub drogowskazem dla obcych cywilizacji.

15. CANTALLOC

Ponad 40 podziemnych akweduktów z czasów kultury Nazca. Większość z nich jest w dobrym stanie, a kilka nadal funkcjonuje. W pobliżu są ruiny inkaskiego centrum administracyjnego oraz geoglif w kształcie narzędzi tekstylnych. 

16. CAPACHICA

Półwysep nad Jeziorem Titicaca. Zamieszkuje go kilkanaście tysięcy ludzi pochodzenia indiańskiego, którzy zajmują się głównie rolnictwem, rękodziełem artystycznym, rybołówstwem i kultywowaniem dawnych zwyczajów.

17. CARHUAYNO

Malownicze kaskady na andyjskiej rzece. Mogą być celem niewymagającej wędrówki lub krótkiego rejsu łodzią. Niedaleko nich znajdują się stanowiska archeologiczne i muzeum z mumiami ludzi, którzy zginęli w męczarniach.

18. CASA DE LOS PITUFOS

Andyjska chata przypominająca domki z kreskówki o Smerfach. Ma dach z wulkanicznego kamienia i jest zamieszkana przez rodzinę górali. Możliwość odwiedzenia ich, a także biwaku pod namiotem w wyjątkowym miejscu. 

19. CERRO AZUL

Miejscowość nad Oceanem Spokojnym ze świetnymi warunkami do surfingu dla początkujących i zaawansowanych. Ceniona za długie fale do uprawiania tego sportu. Jest w niej także mały port rybacki i stanowisko archeologiczne.

20. CERRO BAÚL

Wzgórze w kształcie popularnego w dawnym Peru mebla (2400 m n.p.m). Jego płaski szczyt był enklawą podbitej przez Inków kultury Wari. Obecnie odprawia się na nim różnego rodzaju ceremonie. Ciekawe miejsce trekkingowe.

21. CERRO BLANCO

Najwyższa wydma na świecie (2078 m n.p.m.). Oferuje malownicze widoki na andyjsko-pustynną część Peru. Może być celem wyprawy trekkingowej oraz punktem startu dla tych, którzy chcą z niej zjechać po piasku na specjalnej desce.

22. CHACHANI

Pokryty okresowo śniegiem stratowulkan (6075 m n.p.m.). Po aklimatyzacji nie sprawia większego problemu nawet nie wprawionym w wysokogórskie trekkingi, dlatego uważany jest za najłatwiejszy na świecie sześciotysięcznik do zdobycia. 

23. CHANCHAMAYO

Wiecznie zielona i pełna wodospadów dolina w dorzeczu Amazonki, do której łatwo dostać się drogą lądową. Kawowa stolica Peru zamieszkana przez małe społeczności indiańskie. Oferuje kontakt z egzotycznymi zwierzętami i roślinami. 

24. CHAUCHILLA

Pustynny cmentarz z czasów kultury Wari lub Nazca. To jedyne stanowisko archeologiczne w Peru, w którym mumie starożytnych zmarłych można obejrzeć w naturalnych miejscach pochówku, a nie w muzealnych gablotach. 

25. CHINCHERO

Jedno z niewielu miejsc w okolicach Cuzco, w którym zachowała się oryginalna miejska zabudowa inkaska. Są też pozostałości pałacu Inków z tarasami uprawnymi oraz kolonialny kościół. Główną atrakcją jest niedzielny jarmark.

26. CHOQUEQUIRAO

Dobrze zachowane ruiny inkaskiego miasta uznawane za „świętą siostrę Machu Picchu". Posiadają wielopiętrową zabudowę, kilka sektorów oraz akwedukty. Doskonałe miejsce na wymagający trekking i głębsze poznanie historii Inków.

27. CHUCUITO

Miejscowość nad Jeziorem Titicaca z kolonialną zabudową sakralną. Główną atrakcją jest kompleks kamiennych monolitów uznawanych za wyobrażenie fallusów. Przed Inkami była to prawdopodobnie świątynia związana z płodnością.

28. COLCA

Jeden z najgłębszych kanionów świata. Oferuje ciekawą historię, lokalne zwyczaje, kilka wymagających szlaków trekkingowych oraz baseny z naturalnie ciepłą wodą. Jest także punkt widokowy z latającymi czasami kondorami.

29. COROPUNA

Najwyższy wulkan i trzecia góra w Peru (6425 m n.p.m.). Posiada sześć stożków pokrytych ustawicznie lodem. Po aklimatyzacji możliwy kilkudniowy trekking o średnim stopniu trudności na szczyt. Na trasie niezwykle fotogeniczne pejzaże.

30. COTAHUASI

Jeden z najgłębszych na świecie kanionów. Świetne miejsce dla amatorów górskich wędrówek o różnym stopniu trudności, turystki skałkowej, wypraw kajakowych i lotów nad malowniczym terenem. Posiada liczne baseny termalne.

31. CRÁNEOS PARACAS

Tajemnicze, wzbudzające duże zainteresowanie czaszki znalezione w grobowcach kultury Paracas. Naukowcy twierdzą, że zostały celowo wydłużone przez ich właścicieli. Skrajna teoria mówi, że nie należą do gatunku ludzkiego.

32. CUZCO

Dawna stolica Inków podbita przez hiszpańskich konkwistadorów. Uważana za „architektoniczną perłę“ Ameryki Południowej. Oferuje ciekawą historię i kolonialną zabudowę wymieszaną z inkaskimi pozostałościami.

33. FERROCARRIL ANDINO

Druga najwyżej położona linia kolejowa na świecie. Łączy Limę i port morski w Callao z andyjskimi kopalniami. Można ją zobaczyć z turystycznego pociągu lub indywidualnie podczas wyprawy w jej najciekawsze punkty.

34. HUACACHINA

Jedyna w Ameryce Południowej oaza położona wśród malowniczych wydm. Oferuje zjazdy na desce po piasku dla początkujących i zaawansowanych oraz przejażdżki specjalnymi pojazdami. Szeroka baza noclegowa i gastronomiczna. 

35. HUALLHUA

Turkusowa laguna utworzona na przełomie rzeki Cañete. Jedno z najczystszych i najbardziej malowniczych miejsc w Andach. Emblematyczny punkt nieznanego poza Peru rezerwatu krajobrazowego Nor Yauyos-Cochas. 

36. HUAQUIS

Dobrze zachowane ruiny miasta z czasów wchłoniętej przez Inków niewielkiej kultury Yauyos. Miejsce oferuje malownicze widoki, ciekawą historię, tarasy uprawne i możliwość zobaczenia latających nisko kondorów.

37. HUAYNA COTONI

Wiecznie biała góra (5463 m n.p.m.) w Kordylierze Centralnej, z której przy dobrej pogodzie można zobaczyć Ocean Spokojny. Oddalona od turystycznych szlaków. Po aklimatyzacji świetne miejsce na ambitny trekking.

38. HUAYNA PICCHU

Szczyt (2720 m n.p.m.) wznoszący się nad inkaskimi ruinami Machu Picchu. Najbardziej znana i limitowana góra w Peru - może na nią wejść czterysta osób dziennie. Szlak jest stromy; posiada niewielkie stanowiska archeologiczne.

39. HUAYTAPALLANA

Kordyliera w centralnych Andach z najwyższym szczytem Lasuntay (5768 m n.p.m.). Po aklimatyzacji doskonałe miejsce na niewymagający przygotowań i umiejętności trekking wzdłuż andyjskich lagun do granicy wiecznego śniegu.

40. HUAYURI

Ruiny miasta na pustyni z czasów przedinkaskich i zajęte na krótki czas przez Inków. Miejsce rzadko odwiedzane; niewiele o nim wiadomo. W najświetniejszym okresie było zamieszkane przez około pięć tysięcy ludzi.

41. JAUJA

Pierwsza stolica Peru, założona przed Limą przez przywódcę hiszpańskich konkwistadorów Francisco Pizarra. Posiada wczesną zabudowę kolonialną, w tym miniaturę paryskiej katedry Notre Dame, andyjską lagunę i ciekawą historię.

42. LA RINCONADA

Najwyżej położone miasto na świecie (5100 m n.p.m.), w którym panuje klimat tundry ze średnią roczną temperaturą 1,3 stopnia Celsjusza. Jego mieszkańcy (około 50 tysięcy) utrzymują się z wydobycia złota z pobliskich kopalni. 

43. LAMPA

Miasteczko w Andach, od koloru większości budynków nazywane „różowym miastem“. Znajdują się w nim kolonialne budynki sakralne, katakumby i dwie wierne kopie watykańskiej rzeźby „Pieta“ Michała Anioła Buonarrotiego.

44. LLACHON

Miejscowość nad Titicaca, w której możliwe jest poznanie tego najwyżej położonego jeziora żeglownego na świecie bez konieczności pobytu w mieście Puno. Zamieszkują ją społeczności Indian chętnie przyjmujących przyjezdnych. 

45. MACHU PICCHU

Najlepiej zachowane ruiny w Peru, które w czasach Inków były prawdopodobnie sanktuarium Dziewic Słońca. Uznawane są za jeden z Siedmiu Cudów Świata. Główny cel podróży niemal wszystkich podróży do tego kraju.

46. MANÚ

Park narodowy w Kordylierze Wschodniej. Jeden z najbogatszych pod względem przyrodniczym rejonów świata. Niemal w połowie pokryty jest tropikalnymi lasami deszczowymi. Doskonałe miejsce na poznanie fauny i flory Amazonii. 

47. MARCAHUASI

Pokryty ciekawymi formacjami skalnymi płaskowyż w centralnych Andach. Niektóre z nich przypominają ludzi i zwierzęta. Są też niewielkie przedinkaskie ruiny. Idealne miejsce na trekking i nocleg pod namiotem w górach.

48. MILLPU

Naturalne baseny z wodą o turkusowym kolorze w centralnych Andach. Dotarcie w to miejsce wiąże się z pobytem w mało znanym mieście Ayacucho, malowniczymi pejzażami górskimi i trekkingiem o niskim stopniu trudności.

49. MISMI

Wiecznie ośnieżona góra (5597 m n.p.m.) pochodzenia wulkanicznego w południowych Andach. Jeden z jej lodowcowych jęzorów uważany jest za najbardziej odległe źródło Amazonki. Możliwa do zdobycia po aklimatyzacji.

50. MISTI

Stratowulkan (5822 m n.p.m.) koło Arequipy z trzema kraterami. W czasach Inków uważany był za świętą górę, dlatego składali na nim ofiary, także z ludzi. Możliwy do zdobycia po wcześniejszej aklimatyzacji wysokogórskiej.

51. MONTAÑA MACHU PICCHU

Góra (3082 m n.p.m.) wznosząca się nad inkaskimi ruinami Machu Picchu. Prawdopodobnie najmniej odwiedzane miejsce w tych ruinach, pomimo limitu dziennych wejść. Dostępna dla każdego w dobrej kondycji fizycznej.

52. MORAY

Stanowisko archeologiczne z trzema okrągłymi zagłębieniami w ziemi. Ich zbocza pokryte są tarasami uprawnymi. W czasach Inków mogły służyć jako laboratoria rolnicze, w których badano wpływ klimatu na wzrost roślin.

53. MUSEO MARIA REICHE

Muzeum poświęcone Marii Reiche - niemieckiej matematyczce, która niemal całe swoje życie poświęciła na badanie linii i rysunków Nazca. Miejsce pozwala zapoznać się z jej dorobkiem i pogłębić wiedzę na ich temat.

54. NAZCA

Liczące 2000 lat linie i geoglify na pustyni z czasów kultury Nazca. Jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na świecie. Można je oglądać z wieży widokowej, ale w pełnej krasie widoczne jest tylko z awionetki.

55. OCOPA

Założony przez franciszkanów klasztor w Andach nazywany „relikwiarzem Peru“. Służy jako muzeum z kolekcją 25 tysięcy cennych książek (najstarsza z 1490 roku). Niedaleko znajduje się najwyższy na świecie pomnik Matki Bożej.

56. OCUCAJE

Pustynny cmentarz prehistorycznych zwierząt, na którym można znaleźć skamieniałe kości wielorybów i dinozaurów. Jego symbolem jest malowniczy Kanion Zagubionych. Niezwykłe miejsce na trekking i nocleg pod namiotem.

57. OLLANTAYTAMBO

Nieukończona przez Inków forteca, która była areną bitwy między nimi, a hiszpańskimi konkwistadorami. Jedne z najlepiej zachowanych ruin z tamtych czasów. Miejsce oferuje także ciekawe szlaki trekkingowe.

58. PACHACÁMAC

Stanowisko archeologiczne zbudowane z suszonej na słońcu cegły adobe, które było ważnym ośrodkiem religijnym kultur prekolumbijskich i miejscem kultu ich boga-stwórcy Pacha Kamaqa. Rozwinęło się w czasach panowania ludu Wari.

59. PALPA

Kompleks linii i rysunków na pustyni koło pustynnej miejscowości Palpa. Są bardzo podobne do tych w Nazca, ale związane z nieco starszą kulturą Paracas. Naukowcy nie wiedzą w jakim celu zostały wykonane.

60. PAMPA GALERAS

Andyjski rezerwat rozciągający się na wysokości od 3800 do 5000 metrów nad poziomem morza, w którym można spotkać najwięcej wikunii na świecie. Celem jego założenia była ochrona przed wyginięciem tych dzikich krewnych lam.

61. PAMPACHIRI

Pagórkowaty obszar w centralnych Andach pokryty powulkanicznymi formacjami skalnymi. W tym „kamiennym lesie“ znajduje się też piaszczysta plaża w kształcie żółwia. Miejsce całkowicie nieznane turystom.

62. PARACAS

Półwysep przy Oceanie Spokojnym z linią brzegową tworzoną przez klify, urwiska i różnokolorowe plaże. Świetne miejsce na spotkanie z dziką przyrodą wybrzeża. Możliwy nocleg pod namiotem w niezwykłej scenerii. 

63. PARIACACA

Jedna z najważniejszych gór w państwie Inków (5750 m n.p.m.). Miejsce pełne dawnych legend, andyjskich lagun i malowniczych krajobrazów. Oferuje szlaki trekkingowe, w tym liczące ponad 300 metrów kamienne, inkaskie schody.

64. PAUCARTAMBO

Miejscowość niedaleko Cuzco znana z pielęgnowania maryjnego kultu ku czci Virgen del Carmen. Uroczystości z nim związane odbywają się w lipcu. To jeden z największych festiwali ludowych tańców w Peru.

65. PICCHU PICCHU

Wulkan z siedmioma wierzchołkami (najwyższy sięga 5664 m n.p.m.) i pozostałościami ceremonialnej platformy używanej przez Inków do składania ofiar bogom. Możliwy trekking po wcześniejszej aklimatyzacji.

66. PIEDRAS GRABADAS

Prywatna kolekcja tysięcy kamieni z rysunkami przedstawiającymi alternatywny obraz powstania ludzkości i jej związków z obcą cywilizacją. Są na nich dinozaury wraz z ludźmi i sceny skomplikowanych operacji chirurgicznych.

67. PÍSAC

Jedne z największych poinkaskich ruin niedaleko Cuzco z tarasami uprawnymi o pokaźnych rozmiarach. Miejsce na łatwy trekking, a także zgłębienie wiedzy na temat organizacji państwa Inków i ich sztuki kamieniarskiej.

68. PUERTO INCA

Położone nad Pacyfikiem i oddalone od głównego szlaku ruiny dawnej nadmorskiej osady i magazynu. W czasach Inków dostarczano stąd ryby i owoce morza do Cuzco. Obok znajduje się hotel z restauracją i pole namiotowe.

69. PUTUCUSI

Góra naprzeciwko Machu Picchu (2560 m n.p.m.). Z jej wierzchołka widać świetnie te inkaskie ruiny oraz dolinę rzeki Urubamba. Wejście na nią wymaga podstawowych umiejętności wspinaczkowych i sprzętu zabezpieczającego.

70. Q’ESWACHAKA

Odnawiany co roku most dla pieszych wykonany z andyjskiej trawy ichu. Ma 28 metrów długości i 1,20 metra szerokości. W miejscu tym miejscowe społeczności indiańskie kultywują inkaskie tradycje. Bliski kontakt z dawną historią.

71. QUERULPA

Niewielki park tematyczny na pustyni poświęcony dinozaurom. Można w nim oglądać odciśnięte w zastygłej lawie ślady jednego z nich. Jest też małe muzeum z kolekcją kości tych prehistorycznych zwierząt.

72. RACCHI

Stanowisko archeologiczne z czasów kultury Inka znane najbardziej z emblematycznej Świątyni Wirakoczy, która mierzy prawie 100 metrów długości i 25 szerokości. Liczne dawne magazyny żywności.

73. RUTA DEL PISCO

Sieć winiarni na pustyni, w których od stuleci produkowane jest wino oraz pisco - peruwiański mocny alkohol na bazie winogron. Możliwość degustacji miejscowych trunków i poznania ciekawych historii. 

74. SACACO

Dobrze utrzymany i zadbany cmentarz dawnych zwierząt na pustyni. Znajdują się na nim kilkumetrowej długości szkielety wielorybów, zęby rekinów gigantów oraz skamieliny innych ryb i ssaków.

75. SACSAYHUAMÁN

Kompleks inkaskich murów koło Cuzco, który służyły jako twierdza lub miejsce religijnego kultu. Zaskakuje wielkość kamieni, które zostały dostarczone z odległych kamieniołomów i dopasowane bez zaprawy.

76. SALCANTAY

Składająca się z dwóch wierzchołków góra w Kordylierze Vilcanota (6271 m n.p.m.). Wokół niej prowadzi alternatywna droga do Machu Picchu. Trekking nie jest trudny, ale wymaga wcześniejszej aklimatyzacji.

77. SALINERAS DE MARAS

Pochodzące z czasów Inków misy solne. Produkcja soli - poprzez odparowanie słonej wody - trwa w nich do tej pory. Zajmuje się tym lokalna społeczność. Ciekawe i bardzo fotogeniczne miejsce. 

78. SAN FERNANDO

Pustynna strefa ochronna endemicznych gatunków peruwiańskiego wybrzeża i oceanu, zwłaszcza ptaków. Wielkie siedlisko lwów morskich. Z Andów dolatują tu szukające łatwego pożywienia kondory.

79. SANTA BÁRBARA

Największa kopalnia rtęci w czasach kolonialnych. Hiszpanie zatrudniali w niej Indian. Ze względu na toksyczność rtęci kopalnia miała jeden z najwyższych wskaźników umieralności w całej Ameryce Południowej.

80. SAYHUITE

Stanowisko archeologiczne z wykonanym przez Inków kamieniem, który zadziwia swym wykonaniem. Według naukowców związany był on z kultem wody. Inne interpretacje wskazują, że może być rodzajem kamiennej mapy.

81. SHUTJO

Andyjski kanion na trasie w stronę Kordyliery Centralnej. Dobre miejsce na kamping i trekkingi o niskim stopniu trudności. Możliwa wspinaczka na około stumetrowej ścianie - wymagane doświadczenie wspinaczkowe i sprzęt.

82. SILLUSTANI

Stary cmentarz nad jeziorem Umayo niedaleko Jeziora Titicaca. Należał do ludu Colla. Cmentarz tworzą chullpas - kamienne wieże, w których zmarłych chowano w pozycji embrionalnej, by mogli narodzić się w innym świecie.

83. SÓNDOR

Monumentalny kompleks archeologiczny w centralnych Andach nad laguną Pacucha. Jego wiek szacuje się na 2000 lat. Na terenie ruin odbywają się ceremonie nawiązujące do silnej koncentracji energii ziemskiej w tym miejscu.

84. TAMBO COLORADO

Stanowisko archeologiczne z czasów kultury Inka. Jedno z najlepiej zachowanych miejsc dawnego Peru. Mogło pełnić funkcję osady na trasie z Andów na wybrzeże i być miejscem zakwaterowania inkaskiego wojska.

85. TAMBOPATA

Rezerwat w Amazonii, w którym w stosunkowo krótkim czasie można zaobserwować ciekawą roślinność oraz wiele dziko żyjących zwierząt, w tym kajmany, małpy i nutrie rzeczne, a także liczne gatunki ptaków. 

86. TAQUILE

Zamieszkana przez około 2000 ludzi wyspa na Jeziorze Titicaca, na której zachowały się resztki inkaskich budowli. Mieszkańcy znani są z wysokiej klasy produktów tkackich. Ich wykonaniem zajmują się głównie mężczyźni.

87. TICLIO

Andyjski szczyt (5085 m n.p.m.) na przełęczy Anticona (4818 m n.p.m.), który oddziela peruwiańskie wybrzeże od Amazonii. U jego podnóża stoi pomnik Ernesta Malinowskiego - polskiego inżyniera, twórcy kolei transandyjskiej.

88. TINAJANI

Kanion na płaskowyżu Altiplano z gigantycznymi formacjami skalnymi. Bardzo energetyczne i fotogeniczne miejsce, z którym wiąże się ciekawa historia i wiele miejscowych legend. Możliwość łatwego trekkingu.

89. TINCO

Najwyżej położona na świecie metalowa kładka dla pieszych. Łączy dwa wzgórza i pełni funkcję awaryjną dla górników z pobliskiej kopalni. Znajduje się w centralnych Andach na wysokości ponad 4600 m n.p.m.

 

90. TORO MUERTO

Największe na świecie skupisko dawnej sztuki naskalnej. Powstałe w czasach przeinkaskiej kultury Wari petroglify wyryto na leżących na pustyni kamieniach pochodzenia wulkanicznego. Ich liczbę szacuje się na kilka tysięcy.

91. TORRE TORRE

Utworzone przez erozyjne działanie wiatru i deszczu formacje geologiczne w centralnych Andach. Niektóre z nich osiągają wysokość trzydziestu metrów. Miejsce na łatwy trekking i poznanie miejscowych legend. 

92. TREN MACHO

Pociąg łączący miasta Huancayo i Huancavelica. Jego nazwa nawiązuje do mężczyzny typu macho, bo „wyjeżdża kiedy chce i wraca kiedy może“. Na trasie piękne widoki i możliwość kontaktu z miejscowymi Indianami.

93. TRES CRUCES

Punkt widokowy na styku Andów i Amazonii, w którym w porze suchej można zobaczyć spektakularne wschody słońca z udziałem promieni słonecznych, które „przebijają“ unoszące się nad zielonym lasem chmury. 

94. UCHCO

Niewielki kanion w centralnych Andach - jeden z najwęższych w Peru. Ma kilka metrów szerokości. Jest „bramą wjazdową“ do praktycznie nie odwiedzanego przez turystów zagranicznych rezerwatu krajobrazowego Nor Yuayos-Cochas.

95. UROS

Zbudowane z trzciny „pływające“ wyspy na Jeziorze Titicaca. Ulokowane w pobliżu miasta Puno są już mocno skomercjalizowane. Natomiast te oddalone bardziej od brzegu nadal posiadają charakter związany z życiem na tafli tego akwenu.

96. VALLE SAGRADO

Pełna inkaskich ruin dolina koło Cuzco. Oprócz znanych miejsc oferuje trasy trekkingowe o różnym stopniu trudności. To także świetne miejsce na odpoczynek niedaleko głównego szlaku, ale z dala od cywilizacji.

97. VERONICA

Szczyt w Kordylierze Urubamba (5682 m n.p.m.), który z powodu nachylenia jest jednym z najtrudniejszych szczytów do zdobycia w tej części Andów. Jego ośnieżone partie widoczne są z kilku miejsc w drodze do Machu Picchu.

98. VILCABAMBA

Znane jako Espíritu Pampa stanowisko archeologiczne, które w czasach wczesnej konkwisty było ostatnią stolicą podbitego przez Hiszpanów państwa Inków. Podróż w to miejsce to kilkudniowa, wymagająca wyrzeczeń wyprawa.

99. VILCASHUAMÁN

Miasto w centralnych Andach z antycznym stanowiskiem archeologicznym, które w czasach Inków było dużym, zamieszkałym przez około 40 tysięcy ludzi centrum administracyjnym. Zachowała się część dawnych budowli.
100. VINICUNCA
Naturalnie kolorowe pasmo wzgórz w masywie Ausangate (5040 m n.p.m.). Dotarcie do niego wymaga dobrej kondycji fizycznej i wcześniejszej aklimatyzacji. Możliwość ułatwienia zadania przez wynajęcia konia od miejscowych.

JAK TO DZIAŁA?

Wybierz najbardziej interesujące miejsca i poinformuj nas o nich podając przewidywaną datę przyjazdu do Peru i liczbę osób w grupie. W odpowiedzi nasi eksperci przedstawią propozycję spersonalizowanej, zgodnej z oczekiwaniami podróży.


50 RZECZY DO ZROBIENIA W LIMIE

JAK SPĘDZIĆ CZAS W LIMIE?

Najlepiej nietuzinkowo. Oto przygotowana przez nas - przy współpracy z miejscowymi przewodnikami - lista 50 rzeczy, które można zrobić w stolicy Peru. Ich opisy i zdjęcia umieściliśmy w powyższym slajderze (przesuwanie strzałkami).

1. Odwiedzić i pogłaskać koty mieszkające w Parque Kennedy

2. Poczytać książkę w Desamparados - poczekalni stacji kolei transandyjskiej

3. Pojechać poza centrum i przejechać się trójkołową taksówką

4. Pokonać rowerem trasę wdłuż wybrzeża od Miraflores do Chorrillos

5. Polecieć paralotnią nad klifem w dzielnicy Miraflores

6. Położyć się pod drzewem oliwnym w Bosque El Olivar

7. Pojechać do Parque Zoológico Huachipa - jednego z niewielu zoo w Peru

8. Pójść do Circuito Mágico del Agua i zobaczyć wszystkie fontanny

9. Pójść do Parque del Amor i zobaczyć z niego Ocean Spokojny

10. Pójść na mecz lub koncert na Estadio Nacional del Perú

11. Pójść na obiad do Barrio Chino - chińskiej dzielnicy

12. Przejechać samochodem wzdłuż Costa Verde (w obie strony)

13. Przejść fragmentem pustynnej drogi Inków 

14. Przejść na jednym oddechu Puente de los Suspiros w Barranco

15. Spędzić czas w Larcomar - nowoczesnym centrum handlowym

16. Wejść do Capillita del Puente - najmniejszego kościoła na świecie

17. Wejść do faweli i odwiedzić mieszkającą w nich wybraną rodzinę

18. Wjechać na San Cristóbal (w dzień i w nocy) i zobaczyć Limę z góry

19. Wsiąść do combi i przejechać nią z jednej dzielnicy do drugiej

20. Wsiąść do metra i zobaczyć Limę z najdłuższego wiaduktu świata

21. Wziąć udział w wieczornym koncercie Brisas del Titicaca

22. Zatrzymać się przed Matką Boską Częstochowską w Santo Domingo

23. Złapać taksówkę na ulicy i wytargować najniższą cenę za przejazd

24. Zobaczyć caballo peruano de paso - tańczącego konia peruwiańskiego

25. Zobaczyć Casa de Aliaga - jeden z najstarszych kolonialnych domów

26. Zobaczyć Cristo del Pacifico - Chrystusa Pacyfiku

27. Zobaczyć Cruz del Papa - oświetlony Krzyż świętego Jana Pawła II

28. Zobaczyć Gamarrę - najbardziej egzotyczne centrum handlowe w mieście

29. Zobaczyć erotyczne artefakty kultury Moche w Museo Larco

30. Zobaczyć Nueva Esperanza - największy cmentarz w Ameryce

31. Zobaczyć Palacio de la Justicia - peruwiański Pałac Sprawiedliwości

32. Zobaczyć Plaza Mayor - historyczny plac Limy (w dzień i w nocy)

33. Zobaczyć Plaza San Martín - najbardziej reprezentacyjne miejsce Limy

34. Zobaczyć pomnik Francisco Pizarra w Parque de la Muralla

35. Zobaczyć pomnik nieznanego żołnierza w Moro Solar

36. Zobaczyć ryby z porannego połowu na terminalu rybnym

38. Zobaczyć zmianę warty przed Palacio de Gobierno

39. Zrobić trekking w lomas - zielonej strefie pustynnej stolicy

40. Zwiedzić Casa de la Gastronomía - muzeum poświęcone gastronomii Peru

41. Zwiedzić Cementerio Presbítero Maestro - „peruwiańskie Powązki"

42. Zwiedzić Congreso de la República - peruwiański parlament

43. Zwiedzić Convento de San Francisco - klasztor świętego Franciszka

44. Zwiedzić Convento de Santo Domingo - klasztor świętego Dominika

45. Zwiedzić huacę - jedno z przedinkaskich stanowisk archeologicznych

46. Zwiedzić Katedrę i Pałac Arcybiskupi przy Plaza Mayor

47. Zwiedzić Museo Nacional de Arqueología, Antropología e Historia del Perú

48. Zwiedzić Museo de Arte de Lima - stołeczne muzeum sztuki

49. Zwiedzić Museo de la Inquisición - muzeum Świętej Inkwizycji

50. Zwiedzić Parque de las Leyendas - kompleks zoologiczny i botaniczny

JAK TO DZIAŁA?

Wybierz najbardziej interesujące rzeczy do zrobienia w Limie i poinformuj nas o nich podając przewidywaną datę przyjazdu do Peru i liczbę osób w grupie. W odpowiedzi nasi eksperci przedstawią propozycję spersonalizowanego pobytu w stolicy tego kraju.