Rośnie turystyka i maleje przestrzeń dla wilków podróży

W ostatnich latach liczba turystów w Peru wzrosła czterokrotnie. A będzie ich jeszcze więcej. To ostatni dzwonek dla tych, którzy lubią podróżować po świecie z daleka od tłumów.

Do Peru przyjeżdża coraz więcej turystów i tylko kataklizm może zatrzymać ten proces. W ostatniej dekadzie ich liczba podwoiła się, a za cztery lata ma ich przyjechać aż siedem milionów.

Siedem milionów turystów w 2021 roku? Jeszcze piętnaście lat temu na takie prognozy pukano się w czoło. Do Peru przyjechało wówczas niespełna milion gości z zagranicy i nikt nie przypuszczał, że ta lokomotywa rozpędzi się jakby nie miała hamulców.

Ten rok znów będzie rekordowy. Cztery miliony trzysta tysięcy – taką liczbą powinien zakończy się turystyczny sezon Anno Domini 2017.

Wzrost przyjazdów do Peru ma olbrzymi wpływ na społeczeństwo i gospodarkę tego kraju. Dzięki turystyce pracę znalazło ponad milion trzysta tysięcy Peruwiańczyków, a sam sektor turystyczny przekształcił się w trzecie źródło dochodów państwa. To jeszcze nie koniec, bo przyszłość może być tylko lepsza.

Lepsze dziś jest już w dawnej stolicy Inków. Cuzco osiągnęło status najlepszego miejsca do odwiedzin w Ameryce Południowej. Efekty są piorunujące, zwłaszcza dla kogoś, kto był w nim na przykład pięć lat temu. Teraz to zupełnie inne miasto.

Podobnie jest z Limą. Stolica Peru znajduje się w pierwszej dwudziestce miast z największym przyrostem turystyki na świecie. Na tej liście wyprzedza kolumbijską Bogotę, dominikańską Puntę Cana i brazylijskie Rio de Janeiro.

Ekonomiczny boom dotyczy wszystkich najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Peru. A to oznacza, że niektórych z nich, jak na przykład inkaskiego Machu Picchu, czy widokowego Kanionu Colca, nie da się już zobaczyć bez tłumów. Nadal mniej tłumnie lub całkowicie bez turystów jest w innych, mniej znanych i niepromowanych miejscach. Peru ma ich pod dostatkiem. Ale i w nich zabrzmi kiedyś dzwonek dla tych, którzy lubią zwiedzać świat w niekomercyjny sposób. Warto o tym pamiętać odkładając podróż do tego kraju na daleki termin.

Redakcja
O Redakcja 8 artykułów
Czytamy, słuchamy i oglądamy Peru starając się przede wszystkim poznać i zrozumieć ten niezwykły kraj. Jeśli masz podobnie, witamy na pokładzie i zapraszamy do współpracy!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.