Miś Paddington pochodzi z Peru. Ten pluszak ma w Limie pomnik

To jeden z najmniej znanych Peruwiańczyków światowego formatu. Być może dlatego, że nigdy nie istniał. O pluszowym Misiu Paddingtonie, który trafił z Peru do Anglii i stał się bohaterem książek Michaela Bonda, pisze Piotr M. Małachowski.

Piotr M. Małachowski

Na spacerowym bulwarze w dzielnicy Miraflores w Limie, tuż przy wyjściu z centrum handlowo-usługowego Larcomar, stoi pomnik Misia Paddingtona. To angielski pluszak. Skąd wziął się w stolicy Peru?

Pod koniec 1956 roku pewien Anglik, Michael Bond, zobaczył pluszowego misia na półce w jednym z londyńskich sklepów i kupił go na prezent bożonarodzeniowy dla swojej żony. Żonie miś się spodobał, a dla męża stał się inspiracją. W dziesięć dni Anglik napisał swoją pierwszą książkę. W ten sposób przygody Misia Paddingtona ujrzały światło dzienne.

Według pisarza miś urodził się w Peru. Nazywał się Pastuso. Kiedy miał kilka tygodni, kraj ten nawiedziło silne trzęsienie ziemi. Po tragedii jego ciocia Lucy, która zamieszkała w Domu Misiów Emerytów w Limie, postanowiła wysłać go do Anglii. Wcześniej nauczyła go języka angielskiego i znalazła miejsce w łodzi opuszczającej Peru. W końcu miś trafił na Paddington – jedną ze stacji kolejowych w Londynie. Tam znaleźli go państwo Brown, którzy przyszli na dworzec odebrać swą córkę Judy. W płaszczu pluszaka była karteczka: „Proszę, zaopiekujcie się tym misiem, dziękuję”.

Powstały w angielskiej wyobraźni peruwiański miś od nazwy stacji kolejowej zawdzięcza swoje imię. Mieszka w rodzinie Brownów już ponad pół wieku. Bawi się z dziećmi i pomaga paniom Bird i Brown. Przyjaźni się też z właścicielem antykwariatu na Portobello Road. I choć ogólnie ma spokojny temperament, jest dobry, miły i grzeczny, to zdarzają mu się kłopoty.

Można je poznać w książkach o nim, których powstało czternaście, a także w animowanych filmach opartych na motywach historii Misia Paddingtona. Pluszak stał się ikoną angielskiej literatury dla dzieci. Książki, których jest bohaterem, przetłumaczono na trzydzieści języków i sprzedano w trzydziestu milionach egzemplarzy.

Piotr M. Małachowski
O Piotr M. Małachowski 46 artykułów
Przewodnik, podróżnik, bloger, twórca portalu www.kochamyperu.pl, pasjonat wypraw do Peru i innych państw Ameryki Południowej. Wybierasz się w te strony? Skontaktuj się z Piotrem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.